PKP otwierają rynek. Zapraszają światowych dostawców

Pieniądze

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) zamierzają zamontować nowoczesny system sterowania ruchem ERTMS-GSM-R

Zarządca torów zaprasza do przetargów światowych dostawców systemów sterowania ruchem – informuje "Puls Biznesu".

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) zamierzają zamontować nowoczesny system sterowania ruchem ERTMS-GSM-R. Zapewniają przy tym, że dopuszczą do przetargów wszystkich światowych dostawców systemu.

Wszystko pod kontrolą

- Analizy wskazują, że każdy ze światowych graczy może dostarczyć naszej firmie rozwiązanie dobre technologicznie i bezpieczne - mówi Andrzej Filip Wojciechowski, prezes PKP PLK.

Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy spółki, zapewnia natomiast, że nie przyjęłaby oferty w przetargu na budowę infrastruktury systemu GSM-R, gdyby było jakiekolwiek zagrożenie i przeciwwskazanie techniczne do połączenia z już istniejącą. Eksperci wskazują na jeszcze jeden poziom kontroli.

- W Europie wciąż występują problemy z wzajemnym komunikowaniem się systemów dostarczanych przez europejskie koncerny, dlatego też Europejska Agencja Kolejowa ma prawo opiniować specyfikacje przetargowe i jeśli będzie mieć zastrzeżenia dotyczące interoperacyjności, nie zgodzi się na kontrakt - uważa Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej.

W lipcu informowaliśmy, że PKP chce wyznaczyć w pociągach strefy ciszy wolne od rozmów przez komórki. Materiał z "Faktów" TVN:

Autor: mb / Źródło: PAP