PKO BP podnosi opłaty. Bankierzy "zaproszeni" na dywanik komisji finansów

Pieniądze

TVN24 BiSPKO BP podnosi opłaty. Jaworski: takie praktyki są zakazane

Banki, które podnoszą teraz opłaty ze względu na nowy podatek łamią prawo - twierdzi Andrzej Jaworski, szef sejmowej komisji finansów publicznych. Dodał, że w lutym szefowie banków zostaną zaproszeni na posiedzenie zarządzanej przez niego komisji.

Andrzej Jaworski, poseł Prawa i Sprawiedliwości stwierdził na antenie TVN24 Biznes i Świat, że prezes PKO PB w związku z podniesieniem opłat w banku jeszcze nie dostał zaproszenia na posiedzenie komisji, ale dojdzie do tego w lutym.

Wyższe opłaty

- W lutym komisja zajmie się tym tematem. Zaprosimy nie tylko prezesa PKO BP, ale również szefów innych banków. Zaprosimy szefów instytucji zajmujących się nadzorem nad bankami, będziemy chcieli dowiedzieć się, co spowodowało tak gwałtowne podwyżki dla klientów - powiedział Jaworski. Jaworski podkreślił, że tzw. ustawa o podatku bankowym zakazuje takich praktyk. - Tego typu praktyki w stosunku do klientów są zakazane, jeżeli dotyczą podwyższania, zmiany wcześniej zawartych umów ze względu na wejście podatku bankowego. Każdy, kto robi to w tej chwili ze względu na tę ustawę łamie prawo i będzie musiał się z tego wytłumaczyć - wyjaśnił Jaworski.

Wczoraj wieczorem poseł napisał na Twitterze:

Wyższe opłaty

Od 1 maja 2016 roku klienci detaliczni banku PKO BP zapłacą wyższe opłaty i prowizje. Wzrosną m.in. opłaty warunkowe za niektóre pakiety, obsługę kart kredytowych, przewalutowania, wypłaty z bankomatów czy prowizje pobierane przy kredytach studenckich. Więcej za rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) zapłacą właściciele konta Aurum. Opłata warunkowa wzrośnie z 25 do 30 zł. Podobnie jak w przypadku konta Platinum. Tam jednak podwyżka wyniesie aż 20 zł, z 60 do 80 zł. PKO BP o niecałe 2 zł podniesie również miesięczną opłatę za rachunek walutowy z kartą debetową. Ponadto, na dodatkową opłatę za korzystanie z obcych bankomatów muszą przygotować się posiadacze Superkonta. Wyniesie ona 3 proc., ale nie mniej niż 5 zł. Z Superkont Grafitt oraz Student natomiast zniknie opłata abonamentowa za korzystanie z bankowości internetowej. Ale zamiast tego do 1,20 zł podniesiona zostanie opłata za przelewy internetowe.

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWE ZMIANY OPŁAT W PKO BP

Nie pierwsi

PKO BP to kolejny bank, który zdecydował się na podwyższenie opłat za podstawowe usługi. Wcześniej zrobiły to już mBank, Citi Handlowy czy Raiffeisen Polbank.

PKO BP podnosi opłatyTVN24 BiS

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Tagi:
Raporty: