PKO BP przejmuje duży fundusz. A to nie koniec zakupów

Pieniądze

Dwie opłaty za kartę kredytowąTVN24 BiS
wideo 2/4

PKO BP podpisał umowę dotyczącą nabycia od KBC Asset Management 100 procent akcji w funduszu inwestycyjnym KBC TFI. Finalizacja transakcji planowana jest na pierwszy kwartał 2018 roku.

- Ta transakcja jest zgodna z naszą strategią rozwoju i nie wyklucza kolejnych w przyszłości, także w pozostałych segmentach rynku, na których działamy, jeśli oczywiście pojawią się atrakcyjne okazje, z których warto będzie skorzystać dla umocnienia naszej pozycji - powiedział w piątek Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

- Od czasu do czasu na rynku zdarzają się okazje do przyspieszenia tempa budowania skali biznesu. My taką okazję dostrzegliśmy w zmianach strategii Grupy KBC. Ich decyzja o koncentracji na kilku wybranych rynkach poza Polską umożliwia nam odkupienie prowadzonego przez nich lokalnie biznesu w zakresie funduszy inwestycyjnych - powiedział Jagiełło. - Docelowo transakcja ta wesprze budowanie skali przez PKO TFI - dodał.

Konieczna zgoda

Jak podano, PKO TFI zarządza obecnie aktywami o łącznej wartości 23,2 mld zł. Udział rynkowy w segmencie funduszy detalicznych wynosi natomiast około 15 procent. Liczba klientów towarzystwa wynosi 482 tysiące.

Z kolei KBC TFI na koniec lipca 2017 roku zarządzało aktywami o wartości 4 mld zł. Transakcja ma charakter warunkowy i do jej finalizacji konieczne jest uzyskanie zgody UOKiK i brak sprzeciwu Komisji Nadzoru Finansowego. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych działające w ramach grupy PKO BP zostaną docelowo połączone.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PKO PB