TVN24 Biznes | Pieniądze

Dwa wielkie banki ostrzegają przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"
Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"KWP Poznań
wideo 2/6
KWP Poznań Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"

PKO Bank Polski i mBank ostrzegają przed oszustami, którzy kontaktują się z klientami i podszywają się pod pracowników banków. "Możesz stracić pieniądze" – wskazano w komunikacie PKO BP.

Oszuści powołują się na względy bezpieczeństwa i nakłaniają klientów do podania poufnych danych do bankowości oraz zainstalowania aplikacji do zdalnej weryfikacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Działania oszustów

PKO BP apeluje, by zwrócić uwagę także "na wszelkie wiadomości (SMS, Messenger, WhatsApp, itp.) od nieznanych ci osób, podających się za kupujących na portalu sprzedażowym bądź aukcyjnym, w których jesteś proszony o kliknięcie w link i podanie danych".

Zaznaczono, że oszuści chcą tak naprawdę zdobyć poufne dane do logowania i autoryzacji transakcji lub dane karty płatniczej klientów.

Podszywający się pod bank oszuści mogą prosić klientów o podanie poufnych danych do bankowości elektronicznej, o pobranie ze sklepu Google Play i zainstalowanie na telefonie, tablecie lub komputerze aplikacji do zdalnej weryfikacji, np. TeamViewer QuickSupport lub AnyDesk.

Z kolei po kliknięciu w link z wiadomości od nieznanego nadawcy oszuści żądają podania poufnych danych do bankowości elektronicznej i danych karty.

"W rzeczywistości oszuści chcą: przejąć Twoje narzędzie autoryzacyjne, zdobyć Twoje dane do logowania do bankowości elektronicznej, zdobyć dane Twojej karty płatniczej. Tak wyłudzone dane można wykorzystać do wykonania nieuprawnionych transakcji z Twojego konta" – alarmuje bank.

O podobnych działaniach przestępców poinformował też w mediach społecznościowych mBank.

"Uwaga! Oszuści podają się za pracowników banku i namawiają do instalacji aplikacji! Mówią, że ta aplikacja zwiększy bezpieczeństwo pieniędzy na rachunku. W rzeczywistości klient instaluje aplikację umożliwiającą tzw. "zdalny pulpit" i przejęcie kontroli nad Twoim kontem. Uważaj!" – informuje bank.

Kolejne ostrzeżenie

To kolejne ostrzeżenia przed oszustami, jakie pojawiają się w ostatnim czasie.

W ostatnich tygodniach obserwujemy wzmożoną aktywność cyberprzestępców. Niedawno informowaliśmy o oszustach podszywających się pod policję. Z kolei resort finansów ostrzegał przed e-mailami od oszustów, którzy podszywają się pod ministerstwo lub podległy mu podmiot. Odbiorcy są wzywani do uzupełnienia formularza dotyczącego rozliczenia podatku.

Większą aktywność cyberprzestępców potwierdzają także dane. Rzecznik Finansowy przekazał, że w minionym roku otrzymał niemal dwa razy więcej niż w 2019 roku wniosków o interwencję w sporach dotyczących nieautoryzowanej transakcji bankowej.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości