TVN24 Biznes | Pieniądze

PIT za 2020 rok. Ważna informacja dla blisko 3 milionów podatników

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Szefowa KAS o usłudze Twój e-PIT (materiał z 2021 roku)
Szefowa KAS o usłudze Twój e-PIT (materiał z 2021 roku)TVN24
wideo 2/6
TVN24Szefowa KAS o usłudze Twój e-PIT

Już 5 milionów zeznań podatkowych zostało złożonych poprzez usługę Twój e-PIT - poinformowało Ministerstwo Finansów. Jak wskazano, to nowy rekord szybkości rozliczeń za pośrednictwem rządowej usługi. W piątek 30 kwietnia kończy się okres na rozliczenie PIT-a za 2020 rok. Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że rozliczenie roczne PIT-36 nie zostanie zaakceptowane automatycznie.

Twój e-PIT jest dostępny wyłącznie w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl. W usłudze zostało udostępnionych ponad 23 miliony zeznań rocznych za 2020 rok, które przygotował fiskus.

"Mamy już 5 milionów zeznań złożonych poprzez Twój e-PIT. W ubiegłym roku zbliżona ilość pojawiła się na naszym liczniku dopiero 30 kwietnia. W tym roku podatnicy jeszcze chętniej korzystają z e-usług Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej" - poinformował, cytowany w komunikacie, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Jak dodał, "dużym zainteresowaniem cieszy się cały portal e-Urząd Skarbowy, do którego logowano się już 23,5 miliona razy".

Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska poinformowała, że najczęściej w usłudze składane są zeznania PIT-37, których zaakceptowano blisko 4,6 miliona. Ponadto złożono: 189,7 tys. deklaracji PIT-28, 124,8 tys. deklaracji PIT-38, 59,1 tys. deklaracji PIT-36 oraz 42 tys. oświadczeń PIT-OP.

Podatnicy mogą się także rozliczać, składając odpowiednią deklarację w formie papierowej lub w formie elektronicznej przez e-Deklaracje.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Twój e-PIT

Czas na rozliczenie PIT-a za 2020 rok kończy się już w najbliższy piątek. Według MF rozliczenie przez usługę Twój e-PIT to najszybszy i najprostszy sposób złożenia PIT.

Co ważne, podatnik może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez fiskusa i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

Można też odrzucić przygotowany PIT i wypełnić samodzielnie formularz w usłudze Twój e-PIT, albo rozliczyć się w innej formie.

Należy pamiętać, że jeżeli nie zrobimy nic z zeznaniem udostępnionym w usłudze Twój e-PIT i jednocześnie nie rozliczymy się w innej formie, wówczas nasze rozliczenie przygotowane przez urząd zostanie uznane za złożone.

Ważna informacja dla podatników

KAS przypomina jednak, że rozliczenie roczne PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2021 roku.

"Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO)" - czytamy w komunikacie.

W ubiegłym roku liczba podatników rozliczających się na formularzu PIT-36 (wszystkie formy) wyniosła blisko 2,7 miliona.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości