Ekspresowy zwrot podatku. Fiskus wysłał pierwsze przelewy

Pieniądze

Start usługi Twój e-PIT z problemamitvn24
wideo 2/6

Urzędy skarbowe już realizują pierwsze przelewy w ramach zwrotu podatku. - To się odbywa na bieżąco - poinformował tvn24bis.pl Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów. Jak dodał, urzędnicy mają świadomość, że "za chwilę czekają ich setki tysięcy kolejnych tego typu operacji, więc zależy im na tym, aby zwroty jak najszybciej trafiły do podatników".

15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa, czyli fiskus, udostępniła ponad 25 milionom podatników usługę Twój e-PIT, czyli wypełnione zeznania podatkowe za 2018 rok. Chodzi o PIT-37, składany w przypadku dochodów z umów o pracę czy umów cywilnoprawnych, oraz PIT-38, dotyczący na przykład zysków z giełdy.

Jeśli zeznanie zostanie złożone na papierze, zwrot nadpłaconego podatku przyjdzie w terminie maksymalnie 90 dni. Natomiast przy korzystaniu z drogi elektronicznej (Twój e-PIT, e-Deklaracje) zwrot podatku przyjdzie w maksymalnie 45 dni (licząc od dnia wysłania zeznania).

Szybki zwrot

Urzędy skarbowe nie zwlekają z przelewami i już w ubiegłym tygodniu rozpoczęły procedurę zwrotu podatku.

- Urzędy skarbowe zawsze działają w ten sposób, że starają się to robić jak najszybciej. I w bardzo wielu przypadkach ten czas 45 dni jest absolutnie maksymalny. On będzie miał miejsce tylko w sytuacji jakiegoś spiętrzenia (zeznań podatkowych - red.) - powiedział Paweł Jurek w rozmowie z tvn24bis.pl.

Jak przyznał, "takie spiętrzenie na pewno jeszcze się pojawi". - Teraz jeszcze go nie mamy, więc niemal we wszystkich urzędach skarbowych zwroty odbywają się na bieżąco - zaznaczył rzecznik MF. Jak dodał, urzędnicy mają świadomość, że "przecież za chwilę czekają ich setki tysięcy kolejnych tego typu operacji, więc zależy im na tym, aby zwroty jak najszybciej trafiły do podatników".

Ministerstwo Finansów poinformowało we wtorek na Twitterze, że za pośrednictwem nowej usługi Twój e-PiT rozliczyło się już ponad 1,3 mln osób.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock