"Mamy kolejny rekord". Ministerstwo Finansów podało nowe dane

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Szefowa KAS o usłudze Twój e-PIT (materiał z 2021 roku)
Szefowa KAS o usłudze Twój e-PIT (materiał z 2021 roku)TVN24
wideo 2/6
TVN24Szefowa KAS o usłudze Twój e-PIT

"Mamy kolejny rekord w usłudze Twój e-PIT" - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. W ciągu pierwszych siedmiu dni od startu usługi liczba złożonych zeznań przekroczyła 1 milion.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W poniedziałek, 15 lutego ruszyło składanie zeznań podatkowych za 2020 rok. Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała na podstawie posiadanych przez siebie danych zeznania roczne dla 23 262 396 podatników. Przygotowane przez fiskusa deklaracje zostały udostępnione na portalu podatki.gov.pl w ramach usługi Twój e-PIT.

"Twój e-PIT cieszy się jeszcze większą popularnością"

Minister finansów Tadeusz Kościński zwrócił uwagę, że "usługa Twój e-PIT cieszy się jeszcze większą popularnością niż rok temu".

W ciągu siedmiu dni od udostępnienia usługi Twój e-PIT, podatnicy złożyli za jej pośrednictwem milion deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową. W zeszłym roku taki wynik osiągnięto po 8 dniach od startu usługi. "Na naszym liczniku wybił milion złożonych zeznań, a ich liczba rośnie z godziny na godzinę. Rok temu o tej porze złożonych deklaracji podatkowych było około 100 tysięcy mniej" - podkreślił szef MF.

Szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska zwróciła uwagę, że najwięcej osób rozlicza się na formularzu PIT-37. "Jest już 930 tysięcy takich zeznań zaakceptowanych w usłudze" - wskazała. Ponadto za pomocą usługi Twój e-PIT złożono: 65 tys. deklaracji PIT-28, 19 tys. deklaracji PIT-38, 6,5 tys. deklaracji PIT-36, 6,6 tys. oświadczeń PIT-OP.

ULGI I ODLICZENIA W ROZLICZENIACH PIT >>>

Resort przypomniał w komunikacie, że w usłudze Twój e-PIT dostępne są zeznania PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. W usłudze można też złożyć PIT-OP czyli oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego.

Deklaracje przedsiębiorców

Kilka dni temu informowaliśmy, że przedsiębiorcy na razie nie mogą złożyć deklaracji rocznej przez Twój e-PIT. "Planujemy udostępnić elektroniczny formularz PIT-36 za 2020 r. na podatki.gov.pl i w aplikacji e-Deklaracje na przełomie lutego i marca 2021 r." - wskazało biuro prasowe MF w przesłanej nam odpowiedzi.

Na zeznaniu PIT-36 rozliczają się podatnicy, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.

Jednocześnie wydział prasowy MF poinformował, że "w usłudze Twój e-PIT są dostępne, przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, zeznania PIT-36 dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale składają te zeznania z uwagi na uzyskiwane przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą".

Na razie nie wiadomo, kiedy pojawią się deklaracje PIT-36L, które są skierowane do przedsiębiorców, którzy wybrali liniową formę opodatkowania. W przesłanej nam odpowiedzi mogliśmy jedynie przeczytać, że o dostępności formularza PIT-36L MF ma informować w oddzielnych komunikatach na stronie podatki.gov.pl.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości