Nowy PIT-2. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, czy trzeba go złożyć

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier: podatki w Polsce będzie się płaciło od poziomu 30 tysięcy złotych zarobków rocznie
Premier: podatki w Polsce będzie się płaciło od poziomu 30 tysięcy złotych zarobków rocznietvn24
wideo 2/7
tvn24Premier: podatki w Polsce będzie się płaciło od poziomu 30 tysięcy złotych zarobków rocznie

Resort finansów przypomniał, że opublikowano nowy wzór formularza PIT-2. Nowa wersja deklaracji będzie obowiązywała od 1 stycznia 2023 roku. Co trzeba wiedzieć? Kto i kiedy ma go złożyć? Czym różni się od formularzy PIT-2A i PIT-3? Wyjaśniamy.

Ministerstwo Finansów przypomniało, że w Biuletynie Informacji Publicznej MF opublikowano nowe wzory PIT-2, PIT-2A i PIT-3. Resort wyjaśnił, że jeżeli podatnik złożył stosowny PIT do końca 2022 roku, korzystając z poprzednich wzorów, a informacje w nim podane są aktualne, to nie musi wypełniać nowych druków.

PIT-2, PIT-2A, PIT-3 - nowe formularze

MF przypomniało, że druki PIT podatnicy mogą składać na piśmie, a także w dowolny sposób przyjęty przez płatnika - np. poprzez system płacowo-księgowy obowiązujący w danej firmie. Jak dodano, oświadczenia i wnioski mogą być składane w dowolnym momencie roku podatkowego, z zastrzeżeniem, że płatnik (pracodawca) ma około miesiąca na ich realizację w przypadku PIT-2 i PIT-2A oraz około dwóch miesięcy w przypadku PIT-3.

"Dzięki nowym wzorom PIT-2, PIT-2A i PIT-3 możesz m. in. uwzględnić stosowanie ulg podatkowych, takich jak: #BezPITdlaMłodych, ulgi na powrót, ulgi dla pracujących seniorów lub ulgi dla rodzin 4+" - podało MF na Twitterze.

Resort wskazał, że nowe wzory PIT-2, PIT-2A i PIT-3 zawierają oświadczenie lub wniosek w następujących sprawach:

- pomniejszania zaliczki na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (czyli 300 zł miesięcznie dla PIT-2), odpowiednio 1/24 (150 zł - PIT-2A) lub 1/36 (100 zł - PIT-3); - zamiaru preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci w celu pobierania zaliczki na podatek przez pracodawcę na szczególnych zasadach; - stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów dla pracowników zamiejscowych; - stosowania zerowych ulg, czyli ulgi dla młodych, ulgi na powrót, ulgi dla pracujących seniorów lub ulgi dla rodzin 4+; - niestosowania podstawowych lub podwyższonych (dla pracowników zamiejscowych) kosztów uzyskania przychodów dla pracownika (250 zł albo 300 zł miesięcznie) lub 50 proc. kosztów uzyskania przychodów; - niepobierania zaliczek na podatek z uwagi na niskie dochody nieprzekraczające w roku podatkowym kwoty wolnej od podatku.

PIT-2 - nowy formularz na 2023 rok

Ministerstwo opisało, że PIT-2 składają m.in. pracownicy, zleceniodawcy czy członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych. Nowy wzór - 9 wersja - ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2023 r.

NOWY WZÓR PIT-2 >>>

PIT-2A - kto składa?

Z kolei z druku PIT-2A korzystają w szczególności osoby otrzymujące emeryturę lub rentę z zagranicy, stypendium, świadczenie z tytułu odbywania praktyk absolwenckich lub staży uczniowskich, a także osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych. W tym przypadku nowy wzór - 8 wersja - ma też zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od początku 2023 r.

NOWY WZÓR PIT-2A >>>

Formularz PIT-3 - nowy wzór

PIT-3 składają podatnicy otrzymujący krajową emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, rodzicielskie świadczenie uzupełniające lub zasiłki z ubezpieczenia społecznego np. chorobowy lub macierzyński. Tak jak w poprzednich przypadkach, nowy PIT-3 - wersja 8 - ma zastosowanie od 1 stycznia 2023 roku.

NOWY WZÓR PIT-3 >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Margy Crane / Shutterstock

Pozostałe wiadomości