Pierwszy taki bank w Polsce. Ma ratować inne banki

Pieniądze

Sadowski: coraz więcej osób płaci kartąTVN24 BiS
wideo 2/6

Bankowy Fundusz Gwarancyjny utworzył instytucję, która może zostać użyta do przymusowej restrukturyzacji banków – informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Jak wyjaśnia "Rz", pierwszy Bank BFG nie jest typową instytucją mającą rywalizować o klientów, zwiększać akcję kredytową i zyski. Nikt też nie chwalił się jego powstaniem. To bank utworzony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), który jest jego jedynym akcjonariuszem.

Komisja Nadzoru Finansowego – jak informuje dziennik - potwierdza, że wydała zezwolenie na utworzenie banku prowadzącego działalność w formie spółki akcyjnej pod firmą Pierwszy Bank BFG.

Pierwszy taki bank

Po co fundusz utworzył własny bank, pierwszy tego typu w historii polskiej bankowości?

"Pierwszy Bank BFG jest bankiem pomostowym, który może zostać użyty w celu kontynuowania działalności bankowej podmiotu w restrukturyzacji, do momentu przejęcia przez nowego inwestora. Bank pomostowy stanowi jeden z elementów instrumentarium przymusowej restrukturyzacji" – informuje na łamach gazety Magdalena Potocka z biura zarządu BFG.

Podkreśla, że utworzenie banku było wielokrotnie postulowane przez środowisko bankowe, dlatego nowy zarząd BFG, działający od początku kwietnia 2019 r., zdecydował o jego powołaniu.

Jak informuje "Rzeczpospolita", w zarządzie nowej instytucji zasiadają osoby mające duże doświadczenie w restrukturyzacji instytucji finansowych i zarządzaniu ryzykiem. Prezesem jest Małgorzata Korsakowska-Słowik, która była m.in. przewodniczącym zarządcy komisarycznego Banku Spółdzielczego w Nadarzynie czy SKOK Polska. W zarządzie są też Jadwiga Wolak-Rejthar, były zarządca komisaryczny SKOK Kujawiak i Lubuskiej SKOK, oraz Zbigniew Górniak, były członek zarządu komisarycznego SK Banku Wołomin. Z kolei rada nadzorcza złożona jest niemal wyłącznie z zarządu BFG.

"Zgodnie z ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i przymusowej restrukturyzacji banków, BFG może utworzyć instytucję pomostową w formie spółki kapitałowej. Jej akcje powinny zostać sprzedane w okresie dwóch lat od dnia rozpoczęcia działalności. Fundusz może przedłużyć ten termin o rok, ale pod pewnymi warunkami. BFG wnosi kapitał założycielski pochodzący z funduszy przymusowej restrukturyzacji, nie może być on niższy niż 1 mln euro, gdy instytucja pomostowa jest bankiem" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock