TVN24 Biznes | Pieniądze

Oszuści wykradli z kont blisko 18 milionów złotych

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Oszuści wykorzystują szczepienia przeciwko COVID-19
Oszuści wykorzystują szczepienia przeciwko COVID-19TVN24
wideo 2/5
TVN24Oszuści wykorzystują szczepienia przeciwko COVID-19

W trzecim kwartale 2020 roku odnotowano prawie 4 tysiące oszustw przy użyciu polecenia przelewu na łączną kwotę prawie 17,7 miliona złotych - wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski. Oznacza to wzrost liczby oszustw w ujęciu kwartalnym o 64,7 procent, a także wzrost wartości o 8,9 procent.

NBP podał, że średnia wartość oszukańczego polecenia przelewu wynosiła 4456 zł. O 33,9 procent mniej niż w drugim kwartale.

NBP

Z raportu banku centralnego wynika, że najwięcej oszustw pod względem zarówno liczby, jak i wartości transakcji przy użyciu polecenia przelewu dokonano w ramach bankowości internetowej. Udział stanowiły odpowiednio 90,3 procent - 3582, i 88,6 procent - ok. 15,6 mln zł.

NBP

"Z informacji uzyskanych z sektora bankowego wynika, że transakcje oszukańcze realizowane za pośrednictwem polecenia przelewu są najczęściej wynikiem infekowania komputera przez złośliwe oprogramowanie lub wyłudzenie danych od klienta za pomocą socjotechnik, tj. różnych metod phishingu" - czytamy. Phishing polega na podszywaniu się pod markę w celu wyłudzenia danych lub kradzieży pieniędzy.

Takie metody działania pozwalają przestępcom przejąć kontrolę nad komputerem klienta. Skutkuje to wyprowadzeniem środków z rachunku klienta na rachunek, z którego przestępcy wypłacają środki.

Transakcje oszukańcze dokonywane za pośrednictwem polecenia przelewu stanowiły 5,8 procent ogólnej liczby oszustw. Z drugiej strony stanowiły aż 57,8 procent ogólnej wartości oszustw.

Transakcje oszukańcze dotyczące kart

Pozostałe operacje oszukańcze dotyczyły kart płatniczych. Z danych przekazanych przez banki wynika, że w trzecim kwartale dokonano ponad 64,4 tys. operacji oszukańczych kartami płatniczymi na kwotę 12,9 mln zł. Oznacza to spadek liczby takich oszustw w ujęciu kwartalnym o 0,4 procent oraz spadek wartości o 1,1 procent.

NBP

"Skala oszustw z użyciem kart płatniczych była nadal niewielka w porównaniu do całości obrotu kartami płatniczymi, stanowiąc – według danych z banków – tylko 0,003 procent liczby i 0,006 procent wartości wszystkich transakcji" - zaznaczył NBP.

W przypadku oszustw z wykorzystaniem kart płatniczych dominowały transakcje dokonane z wykorzystaniem danych karty bez jej fizycznej obecności. Stanowiły one 60,4 procent ogółu oszustw i odnotowano je w 38 891 przypadkach na łączną kwotę ponad 8 mln zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości