TVN24 Biznes | Pieniądze

PGNiG chce obniżenia cen gazu. Jest wniosek do rosyjskiego giganta

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Koniec kontraktu jamalskiego w 2022 roku. PGNiG nie przedłuży umowy
Koniec kontraktu jamalskiego w 2022 roku. PGNiG nie przedłuży umowytvn24
wideo 2/4
tvn24Koniec kontraktu jamalskiego w 2022 roku. PGNiG nie przedłuży umowy

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło wniosek o renegocjację ceny kontraktowej gazu dostarczanego przez Gazprom na podstawie kontraktu jamalskiego - poinformował zarząd spółki. Dodano, że celem renegocjacji jest obniżenie ceny. Wicepremier Jacek Sasin podkreślił, że liczy na efektywne negocjacje PGNiG z Gazprom.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Zarząd spółki PGNiG 1 listopada 2020 roku złożył wniosek do PAO Gazprom i OOO Gazprom Export "o renegocjację ceny kontraktowej gazu dostarczanego przez Gazprom na podstawie kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 września 1996 r. ("Kontrakt Jamalski") w kierunku jej obniżenia".

Dodano, że zgodnie z postanowieniami kontraktu jamalskiego nowa cena może wejść w życie trzy lata po wejściu w życie poprzedniej zmiany ceny kontraktowej.

"Biorąc pod uwagę, że ewentualna zmiana warunków kontraktu poprzez obniżenie ceny kontraktowej w wyniku renegocjacji, o których rozpoczęciu Spółka informowała raportem bieżącym nr 91/2017 z dnia 1 listopada 2017 r., może wejść w życie z mocą wsteczną od dnia 1 listopada 2017 r., PGNiG może żądać kolejnej renegocjacji ceny kontraktowej od dnia 1 listopada 2020 r. Złożenie wniosku przez PGNiG rozpoczyna ten proces" - poinformowało PGNiG.

Do tego wniosku odniósł się na Twitterze wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. "Zgodnie z postanowieniami kontraktu jamalskiego - raz na trzy lata każda ze stron umowy może zwrócić się o renegocjację warunków cenowych dostaw, jeżeli uzna, że nie odpowiadają one sytuacji rynkowej" - napisał Sasin. "Liczymy na efektywne negocjacje PGNiG z Gazprom" - dodał.

Kontrakt jamalski

Podpisany w 1996 roku kontrakt jamalski był kilkukrotnie zmieniany i aneksowany. Przewiduje on dostawy około 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Zgodnie z narzuconą przez Gazprom klauzulą take-or-pay PGNiG musi odebrać co najmniej 8,7 miliarda metrów sześciennych zakontraktowanego gazu rocznie.

W listopadzie 2019 roku polska spółka poinformowała, że przekazała Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 roku. Zgodnie z zapisami kontraktowymi, w przypadku braku takiego oświadczenia na trzy lata przed zakończeniem umowy, zostaje ona automatycznie przedłużana.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PGNiG

Pozostałe wiadomości