Nadchodzą spore podwyżki. "Jednorazowo pół pensji więcej"

Pieniądze

Nadchodzą podwyżki. Polacy zarobią więcej TVN24 BiS
wideo 2/4

Polskich pracowników czekają podwyżki. W nadchodzącym roku pensje wrosną średnio o 3,4 proc. - To tak jakbyśmy dostali jednorazowo pół pensji dodatkowo - mówiła w TVN24 Biznes i Świat Barbara Giemza, dyrektor w Hay Group.

Z raportu Hay Group wynika, że pensje wzrosną w najbliższym roku najmocniej od trzech lat. Barbara Giemza wyjaśniała, że firma przebadała 24 tys. przedsiębiorstw z całego świata, które podzieliły się swoimi planami na 2016 rok.

Większe zarobki

- Te dane są bardzo optymistyczne. W Polsce realne wynagrodzenia pracowników wzrosną o 3,4 proc. rocznie, a to tak jakbyśmy dostali jednorazowo pół pensji dodatkowo - tłumaczyła w TVN24 Biznes i Świat Barbara Giemza i dodała, że ten optymizm wśród przedsiębiorców wynika z dobrej sytuacji gospodarczej. - Blisko połowa firm oceniła, że najbliższy rok, jeśli chodzi o wyniki finansowe będzie równie dobry, jak poprzedni. A 47 proc. firm oceniło, że to będzie jeszcze lepszy rok - mówiła Giemza.

Jest lepiej

Gość TVN24 Biznes i Świat podkreśliła, że największy optymizm panuje w sektorze firm FMCG, czyli sktora produktów szykozbywalnych. - To wszystkie produkty, po które sięgamy codziennie chodząc na zakupy. Jest to np. mleko, czy proszki do prania. Ten sektor widzi, że kolejny rok będzie jeszcze lepszy pod względem wyników finansowych. Ten sektor planuje również stosunkowo wyższe podwyżki - mówiła Giemza. - Dobrą informacją jest również to, że co trzecia polska firma chce zwiększać zatrudnienie. Będzie zatem więcej miejsc pracy, a na dotychczasowych stanowiskach będziemy zarabiali więcej - dodała. Badanie przeprowadzone przez Hay Group dotyczy przedsiębiorstw zatrudniających ponad 100 osób.

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstok