Pekao pod nowymi rządami. Ważny menedżer o strategii banku

Pieniądze

PZU i Polski Fundusz Rozwoju kupiły pakiet akcji Banku PekaoTVN24 BiS
wideo 2/3

Wiceprezes Pekao kierujący pracami zarządu Michał Krupiński powiedział, że "nie spodziewa się rewolucji" w strategii rozwoju banku, ale planuje rozwinięcie współpracy z Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń i Aliorem, między innymi w zakresie oferty ubezpieczeniowej i inwestycji w technologie.

Krupiński, który zajmuje stanowisko wiceprezesa do czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego na objęcie stanowiska prezesa banku, był obecny na konferencji European Financials w Londynie, którą zorganizował Bank of America Merrill Lynch. Pytany o planowaną na późną jesień publikację aktualizacji strategii szef Pekao tłumaczył, że "nie spodziewa się dużej rewolucji" i chce "postawić większy nacisk na bankowość detaliczną, gdzie nasze logo - żubr - jest rozpoznawalne". - Chcemy również mocniej inwestować w technologie i innowacyjność, a także zaproponować jeszcze lepsze produkty bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, nie tylko dla największych firm, ale też dla strategicznego segmentu dla gospodarki, jakimi są małe i średnie przedsiębiorstwa - powiedział.

Przejęcie

Komentując przejęcie banku przez PZU i PFR prezes Pekao podkreślił, że "na pewno dostaliśmy silniejszych i stabilniejszych kapitałowo akcjonariuszy niż Unicredit" i "możemy w pełni samodzielnie podejmować decyzje, niezależnie od szerszej polityki grupy międzynarodowej, która nie zawsze była adekwatna do rynku polskiego". Jednocześnie odrzucił krytyczne głosy, sugerujące, że w wyniku transakcji bank będzie bardziej podatny na podejmowanie decyzji inspirowanych politycznie. Jak zaznaczył, "inwestorzy dostrzegają pierwsze decyzje kadrowe i biznesowe; widzą, że Pekao jest instytucją komercyjną, nadzorowaną przez KNF, a decyzje są podejmowane z korzyścią dla klientów i akcjonariuszy".

Współpraca

Mówiąc o współpracy Pekao z PZU Krupiński podkreślił, że "nasze oddziały dają duży potencjał, jeśli chodzi o bankassurance, a placówki PZU assurbanking", ale dodał, że "to jest przyszłość, nie mamy skonkretyzowanych jeszcze planów". Szef banku ujawnił także, że rozważane jest uwspólnotowienie inwestycji w nowe technologie w ramach współpracy PZU, Pekao i Alior Banku. - Powielanie wydatków w kilku podmiotach nie jest najbardziej efektywne. (...) Mocno rozmawiamy z Aliorem o hubie innowacji; przecież po co inwestować w to samo osobno, skoro są pewne rozwiązania, które mogą być wdrożone w całym sektorze - powiedział. Jednocześnie, odnosząc się do niedawnej awarii systemu bankowego Pekao, Krupiński przyznał, że "bank mógł być (w przeszłości) mocniej doinwestowany w zakresie technologii". - Mam przekonanie, że w ciągu kilku miesięcy tego typu problemy nie będą już się pojawiać, ale wymaga to poprawy inwestycji i efektywności - zapewnił.

Za granicą

Prezes Pekao powiedział także, że w ramach zawartej umowy z Unicredit planuje wzmocnienie oferty dla polskich firm funkcjonujących poza granicami Polski. - Mamy sygnały ze strony klientów, że oczekują, iż będziemy ich wspierali także poza granicami Polski - głównie w Europie, w krajach takich jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, ale firmy też chcą rozwijać się i inwestować w Stanach Zjednoczonych, na Bliskim Wschodzie, czy Chinach. Chcielibyśmy być głównym bankiem wspierającym ekspansję polskich firm za granicą i dla tych międzynarodowych, które kooperują z Polską. To będzie też częściowo zaadresowane w naszej strategii - zapowiedział. Prezes Pekao potwierdził także, że firma przygląda się m.in. możliwości stworzenia oferty na terenie Wielkiej Brytanii dla miliona Polaków i kilkudziesięciu tysięcy firm prowadzonych przez polskich przedsiębiorców. - Będziemy przygotowywać też rozwiązania dla klientów w Wielkiej Brytanii i analizujemy jakie są potrzeby klientów. (...) Tu nie chodzi tylko o klientów detalicznych, ale też firmy małe i średnie - powiedział. Krupiński zapowiedział także, że Pekao planuje dalsze zatrudnianie Polaków z doświadczeniem w globalnych bankach po tym, jak niedawno zapowiedziano, że od 1 stycznia stanowisko wiceprezes odpowiedzialnej za działalność międzynarodową i private banking obejmie Roksana Ciurysek-Gedir (dotychczas Credit Suisse).

Wiceprezes

Ujawnił także, że stanowisko dyrektora ds. strategii objął Piotr Wetmański, który przeszedł do Pekao z londyńskiego biura Bank of America Merrill Lynch, gdzie pracował nad strategią BAML w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Krupiński objął stanowisko wiceprezesa Pekao kierującego pracami zarządu w czerwcu br. do czasu uzyskania zgody KNF, kiedy obejmie funkcję prezesa spółki. Od stycznia do marca br. był prezesem PZU, a wcześniej prezesem zarządu Merrill Lynch Polska. W latach 2006-2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, gdzie odpowiadał za nadzór właścicielski.

Autor: ps/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24