Potężna kwota na innowacje. Firmy dostaną dofinansowanie

Pieniądze

festiwalinnowacji.malopolska.pl"Badania na rynek" to największe działanie z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój z puli, za którą odpowiada PARP

620 mln zł przeznaczy w ramach działania "Badania na rynek" Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) na 50 innowacyjnych projektów biznesowych, w które zainwestują małe i średnie przedsiębiorstwa - poinformowała w piątek agencja. Jednorazowa dotacja może wynieść nawet 20 mln zł.

Na dofinansowanie mogą liczyć projekty, które mają na celu wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych przeprowadzonych, prowadzących do uruchomienia produkcji nowych dóbr czy usług. Projekty mogą też dotyczyć eksperymentalnych prac rozwojowych oraz doradztwa.

Finansowanie innowacji

"Badania na rynek" to największe działanie z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój z puli, za którą odpowiada PARP. Jego cały budżet wynosi ok. 4,5 mld złotych. Ze wsparcia mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. - Już na początku roku Agencja zasila gospodarkę pokaźną kwotą, którą firmy wydadzą na inwestycje w innowacje. Średnia wartość udzielonego dofinansowania dla firmy wyniesie 12,4 mln zł – powiedziała prezes PARP Patrycja Klarecka. - Zainteresowanie tego typu konkursami jest bardzo duże. Otrzymaliśmy 197 wniosków na łączną kwotę dofinansowania 2,5 mld zł. Do dofinansowania wybraliśmy 50 projektów o największym potencjale biznesowym i finansowym do realizacji projektu - dodała szefowa agencji. PARP podzieliła projekty według branż. Jak wskazała, 12 z nich (24 proc.) dotyczy produkcji maszyn, urządzeń i narzędzi, 11 (22 proc.) - budownictwa oraz produkcji materiałów budowlanych, kolejne 11 (22 proc.) - produkcji z papieru, tektury oraz tworzyw sztucznych, pięć (10 proc.) - branży chemicznej, trzy (6 proc.) - elektryki, a dwa (4 proc.) - obróbki szkła. Pozostałe sześć projektów to inne gałęzie, dotyczące branż: spożywczej, obróbki metalu, AGD, drukowania, produkcji drutu i produkcji wyrobów tartacznych.

Dofinansowanie elektromobilności

8 lutego, również w ramach działania "Badanie na Rynek", PARP uruchomi pierwszy konkurs dla projektów z elektromobilności. - Naszym celem jest, by jak najwięcej komponentów do autobusów i samochodów elektrycznych powstawało w polskich małych i średnich firmach. Pracujemy też nad programem akceleracji dla tej branży. Jest to element większego programu rządowego - Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce" – wskazuje Klarecka.

Nagrody im. Jana Wejcherta - Kategoria "Wizja i innowacje":

Nagrody im. Jana Wejcherta - Kategoria "Wizja i innowacje"

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: festiwalinnowacji.malopolska.pl