Międzynarodowe korporacje nie uciekną przed podatkami. Nowe regulacje UE

Pieniądze

ShutterstockUE walczy z unikaniem opodatkowania przez wielonarodowe koncerny

Unijni ministrowie finansów uzgodnili we wtorek regulacje, które mają pomóc w walce z unikaniem opodatkowania przez wielonarodowe koncerny. Dzięki nowym przepisom korporacjom ma być trudniej korzystać z różnic w regulacjach w UE i krajach trzecich. Regulacje mają wejść w życie w 2020 r.

- To co osiągnęliśmy dziś pokazuje, że UE jest w awangardzie walki z unikaniem opodatkowania - mówił na konferencji prasowej w Brukseli Edward Scicluna, minister finansów sprawującej prezydencję Malty.

Nadużycia korporacji

Chodzi o zmianę w dyrektywie, która odnosi się do rozbieżności w kwalifikacji struktur hybrydowych dotyczących państw trzecich. Tzw. hybrydowe niedopasowania występują, gdy kraje mają różne przepisy dotyczące opodatkowania niektórych dochodów lub podmiotów. Są one nadużywane przez wielonarodowe korporacje, by unikać płacenia podatków lub je zaniżać. UE ma już przepisy, które obejmują różnice w relacjach pomiędzy systemami opodatkowania przedsiębiorstw w państwach członkowskich. Teraz "28" będzie miała też narzędzia, aby utrudniać międzynarodowym korporacjom ucieczkę przed podatkami z wykorzystaniem tzw. struktur hybrydowych do krajów poza UE. - Unikanie opodatkowania to problem, który bardzo mocno dotyka rządy państw członkowskich. Dla nas te przepisy to kolejny element układanki, która ma zapewnić efektywne opodatkowanie wielkich firm - podkreślał wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis.

Nie dotyczy sektora bankowego

Zgodnie z wypracowanym przez prezydencję maltańską kompromisem przepisy dotyczące rozbieżności w kwalifikacji struktur hybrydowych mają dotyczyć przypadków, gdy rozbieżności są wynikiem podwójnych odliczeń, różnic w charakterystyce instrumentów finansowych, płatności i podmiotów lub różnic w przydziale płatności. Wszystko to może służyć zaniżaniu opodatkowania jeśli firma ma oddziały, spółki zależne czy zakłady produkcyjne w wielu krajach. Wówczas opłaca jej się przesuwać sztucznie zyski do państwa, w którym nie są one w ogóle lub w sposób minimalny opodatkowane. Przepisy, które wprowadza UE są częścią większego procesu zmian w prawie podatkowym mającym na celu ograniczenie nieuczciwych praktyk podatkowych (BEPS – ang. Base Erosion and Profit Shifting). Inicjatywa dotycząca przeciwdziałania erozji bazy podatkowej i przenoszeniu zysków wykracza poza UE i jest koordynowana przez OECD. Porozumienie państw członkowskich przewiduje, że z przepisów na razie będzie wyłączony sektor bankowy. Komisja Europejska ma przygotować raport opisujący konsekwencje tego posunięcia. Zadowolenie z osiągniętego przez ministrów kompromisu wyrazili socjaliści w PE.

- Porozumienie w sprawie dyrektywy przeciwko unikaniu opodatkowania pomoże zlikwidować luki pomiędzy różnymi systemami podatkowymi w UE oraz w krajach trzecich (...). Dzięki temu koncerny działające w UE i poza nią będą płaciły należne podatki w Europie - oświadczył szwedzki europoseł Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w PE Olle Ludvigsson. Regulacje, które są częścią przedstawionego w październiku 2016 roku pakietu, mają wejść w życie 1 stycznia 2020 roku. Kraje członkowskie będą miały czas na wdrożenie zapisów dyrektywy do prawa krajowego do końca 2019 roku. Wypracowane przez ministrów porozumienie zostanie przez nich formalnie potwierdzone, gdy Parlament Europejski zaopiniuje przepisy. Europosłowie nie mają prawa do proponowania poprawek w obszarze podatków.

Zobacz: Czy rząd poprawił ściągalność podatku VAT? (Film z 03.02.2017)

Autor: azb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock