Bogaty jak Morawiecki. Dwa domy, mieszkanie i prawie trzy miliony złotych na koncie

Pieniądze

P. Tracz / KPRMOświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego

Dwa domy, mieszkanie, działka rolna i prawie 3 miliony złotych na koncie - to główne składniki majątku Mateusza Morawieckiego, czyli kandydata na następcę Beaty Szydło na fotelu premiera.

Premier Beata Szydło złożyła w czwartek na ręce Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji. Jednocześnie władze partii wysunęły na stanowisko nowego premiera kandydaturę Mateusza Morawieckiego.

Przy tej okazji przypominamy treść oświadczenia majątkowego prawdopodobnego nowego szefa rządu złożonego według stanu na koniec 2016 roku.

Kilka nieruchomości

Wynika z niego, że Mateusz Morawiecki posiada dom o powierzchni 150 m kw., który położony jest na działce o wielkości około 0,46 ha wraz z zabudowaniami letniskowymi i gospodarczymi.

Były prezes BZ WBK jest również właścicielem domu o powierzchni około 100 m kw. położonego na działce o powierzchni około 3,1 tys. m kw.

To nie koniec spisu nieruchomości w oświadczeniu majątkowym kandydata na premiera. Mateusz Morawiecki jest także właścicielem mieszkania o powierzchni 72,4 m kw., którego budowa miała zakończyć się w 2017 roku. Jak czytamy w oświadczeniu majątkowym, lokal kosztował ponad 546 tysięcy złotych, a do końca 2016 roku Morawiecki spłacił raty w wysokości około 290 tysięcy złotych.

Szef resortów finansów i rozwoju ma również 50 procentowy udział we własności w segmencie (szeregówce) o powierzchni 180 m kw., która położona jest na działce o powierzchni około 400 m kw. Wicepremier posiada także działkę rolną o powierzchni około 2 ha.

SYLWETKA MATEUSZA MORAWIECKIEGO

Duże oszczędności

Według stanu na koniec ubiegłego roku na koncie bankowym Morawieckiego znajdowały się około 3 miliony złotych. Kandydat na premiera wykazał także, że jest także właścicielem papierów wartościowych. Chodzi o 13711 akcji Banku Zachodniego WBK, które na koniec 2016 roku były warte około 4 mln i 333 tys. zł, a obecnie około 5 mln zł.

Po wejściu w skład rządu, wicepremier nie pozbył się akcji banku, którego prezesem był przez 8 lat. Ta sprawa budziła spore emocje. Padały bowiem pytania, czy nie jest konfliktem interesów fakt, że Morawiecki jako minister finansów podejmuje decyzje ważne dla banków, a przy tym jest akcjonariuszem jednego z nich.

Kandydat na premiera odpowiadając na te wątpliwości podkreślał jednak, że na czas pełnienia funkcji ministerialnych nie będzie dokonywał żadnych operacji związanych z obrotem akcjami, a wszelkie dywidendy przeznaczy na cele dobroczynne.

Z oświadczenia majątkowego wynika, w ubiegłym roku z tego tytułu otrzymał ponad 144 tysiące złotych netto, a cała kwota została przekazana na cele społeczne. W oświadczeniu majątkowym możemy również przeczytać, że do jego majątku ruchomego zalicza się zabudowa kuchenna warta około 60 tys. złotych, a także meble warte łącznie ok. 75 tys. zł. Wicepremier zdradza jednocześnie, że udzielił pożyczki swojej siostrze w wysokości 300 tys. złotych.

ZOBACZ CAŁE OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: P. Tracz / KPRM

Raporty: