Pieniądze

Wynajmujesz komuś mieszkanie? Ostatni dzwonek na podjęcie ważnej decyzji

Pieniądze

Kredyty na nowo: sześć miesięcy na sprzedaż mieszkania
Kredyty na nowo: sześć miesięcy na sprzedaż mieszkaniaTVN24 BiS
wideo 2/6

Do poniedziałku przedsiębiorcy oraz osoby czerpiące zysk z wynajmowania mieszkania mają możliwość zmiany lub wyboru formy rozliczenia się z fiskusem. Mogą opodatkować się na zasadach ogólnych, poprzez kartę podatkową lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jeżeli nie podejmą żadnej decyzji, zachowają dotychczasową formę rozliczania.

Termin ten mija zwyczajowo 20 stycznia, jednak w tym roku ten dzień wypadał w sobotę, dlatego został wydłużony do poniedziałku 22 stycznia.

O swojej decyzji należy poinformować urząd skarbowy w oświadczeniu o wyborze opodatkowania w jednej z trzech określonych form.

Trzy formy rozliczenia

Po pierwsze jest to opodatkowanie na zasadach ogólnych. Dotyczy ono zastosowania skali podatkowej (18 i 32 proc.) lub jednolitej stawki podatku 19 proc. Rozliczając się na tych zasadach, podatnicy mają prawo od przychodów odjąć koszty ich uzyskania.

Drugą formą, a jednocześnie najniższą stawką w zestawieniu jest tak zwany ryczałt od przychodów. Taki sposób opodatkowania jest korzystny dla nowych mieszkań, na które osoba czerpiąca zysk nie zaciągnęła kredytu. Od początku nowego roku weszły w życie nowe przepisy, które ograniczają stosowanie stawki ryczałtu 8,5 proc. do przychodów z najmu nieprzekraczających rocznie 100 tys. zł.

Po przekroczeniu tego progu obowiązuje stawka ryczałtu na poziomie 12,5 proc. W praktyce oznacza to, że z niskiego ryczałtu nie skorzystają osoby, których przychód z najmu wynosi ponad 8,3 tys. zł miesięczne. Takie wpływy mają zazwyczaj osoby dysponujące 3-4 mieszkaniami w dużych miastach.

Trzecią formą opodatkowania jest karta podatkowa. Należy jednak pamiętać, że jest ona przeznaczona dla podatników prowadzących ściśle określone rodzaje działalności gospodarczej. Można w ten sposób opodatkować m.in. usługi zegarmistrzowskie, usługi tapicerskie czy usługi krawieckie, handel detaliczny, działalność gastronomiczną, rozrywkową albo usługi transportowe.

Autor: mb//sta / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości