Ostatni dzwonek, by pracodawca rozliczył PIT za ciebie

Pieniądze

TVN24 BiSOstatni dzwonek, by pracodawca rozliczył PIT za ciebie

Jeśli chcesz, by pracodawca złożył za ciebie roczne zeznanie podatkowe, to masz ostatnie dni na złożenie odpowiedniego oświadczenia. Najpóźniej 10 stycznia twój pracodawca musi bowiem otrzymać od ciebie PIT-12. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze to się opłaca.

W tym roku 10 stycznia wypada w niedzielę, więc oświadczenie musimy złożyć do piątku.

W PIT-12 podatnik oświadcza m.in. że poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów opodatkowanych, nie korzysta z odliczeń podatkowych poza tymi, których dokona płatnik, nie korzysta z możliwości opodatkowania wspólnie z małżonkiem lub jako samotnie wychowujący dziecko, nie dolicza kwot uprzednio odliczonych, poza tymi, których dokona płatnik. Warto też pamiętać, że korzystając z tej formy rozliczenia nie możemy wskazać instytucji, której chcemy przekazać 1 proc.

Ta forma rozliczenia dostępna jest dla pracowników uzyskujących dochód z jednego miejsca, a także dla członków spółdzielni, a także osób otrzymujących: emerytury i renty z zagranicy za pośrednictwem płatnika (np. banku), stypendium (np. z uczelni), świadczenia z Funduszu Pracy, tymczasowo aresztowanych lub skazanych oraz uzyskujących świadczenia integracyjne.

Alternatywne formy doręczenia

Ministerstwo Finansów pytane jednak o termin składania oświadczenia podkreśla, że będą akceptowane również oświadczenia składane 10 stycznia, mimo że zwrot ustawowy różni się od pozostałych sformułowań dotyczących terminów.

PIT-12 składany jest pracodawcy. Pamiętajmy, by uzyskać od pracodawcy poświadczenie przyjęcia oświadczenia.

Na podstawie PIT-12 płatnik złoży za podatnika deklarację roczną na druku PIT-40. Na złożenie tej deklaracji płatnik ma termin do 29 lutego 2016 roku.

Należy jednak pamiętać, że po otrzymaniu PIT-40 możliwe jest skorygowanie tej deklaracji, a także skorzystanie z ulg i odliczeń.

Stąd PIT-12 nie jest ostateczną deklaracją rozliczenia się za pośrednictwem płatnika.

OŚWIADCZENIE DLA CELÓW DOKONANIA ROCZNEGO OBLICZENIA PODATKU

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock