Ostatni dzień rozliczenia rocznego podatku. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Pieniądze

Ostatni dzień rozliczenia rocznego podatku tvn24
wideo 2/2

Osoby, które jeszcze nie złożyły zeznania podatkowego powinny się pośpieszyć. Dziś ostatni dzień na to, aby rozliczyć PIT. Z fiskusem można rozliczyć się na kilka sposobów: przez internet, wysyłając pocztą, czy osobiście w urzędzie skarbowym.

Pięć rzeczy o rozliczeniu PIT-u, które musisz wiedzieć:

1. Ostatni dzień

Wtorek 2 maja jest ostatnim dniem na złożenie PIT-a i rozliczenie podatku za zeszły rok. Ze względu na to, że w tym roku 30 kwietnia wypadł dzień wolny od pracy - niedziela, a 1 maja był także dniem wolnym od pracy, PIT-y z rozliczeniem za zeszły rok można składać jeszcze we wtorek. Zgodnie z informacjami resortu finansów w ostatnim dniu rozliczeniowym oddziały są czynne jak w każdy wtorek.

2. Jak złożyć?

Zeznanie podatkowe możemy złożyć na kilka sposobów. Do północy można także wypełnić i przesłać PIT za pośrednictwem systemu e-deklaracje oraz Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl). Jeśli deklarację składamy na ostatnią chwilę, to najwygodniejsze i najszybsze będzie skorzystanie z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Kolejnym sposobem złożenia deklaracji jest ręczne uzupełnienie PIT-u i wysłanie dokumentu listem poleconym na adres naszego urzędu skarbowego. Ważne, aby na naszej przesyłce znalazła się dzisiejsza data, bo to ona świadczy o tym, kiedy złożyliśmy zeznanie podatkowe i czy zrobiliśmy to w terminie. Warto pamiętać, że wybierając tę formę rozliczenia możemy narazić się na długie oczekiwanie w urzędach pocztowych. Kolejnym sposobem rozliczenia się fiskusem jest osobista wizyta w urzędzie skarbowym. Na miejscu dostaniemy zarówno formularze, jak i pomoc urzędników. Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej dyżurują w urzędach skarbowychWybierając tę opcję należy pamiętać, aby formularz sporządzić w dwóch kopiach - jednej dla urzędu i drugiej dla nas.

3. Najczęstsze błędy

Zdarza się, że osoby rozliczające PIT na ostatnią chwilę przez niedopatrzenie popełniają błędy w zeznaniu podatkowym. Jakie z nich są najczęstsze? Według informacji Ministerstwa Finansów to m.in. brak załączników do zeznania podatkowego, brak podpisu podatnika, nieprawidłowe adresy np. zameldowania zamiast zamieszkania, czy nieprawidłowe zaokrąglanie kwot. Częstą pomyłką jest też niepoprawne wypełnienie rubryk dotyczących przekazywania 1 proc. podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, czy niepoprawne uzupełnienie odliczeń od przychodu, które przewyższają przychód.

4. Kary za spóźnienie

Nieterminowe złożenie deklaracji PIT może wiązać się z karą finansową - urząd skarbowy przyjmie wypełniony formularz, ale jednocześnie naliczy odsetki za ewentualną niedopłatę podatku (200 proc. stopy lombardowej NBP + 2 punkty procentowe, minimum 8 proc.). Nieterminowe dostarczenie deklaracji fiskusowi jest wykroczeniem skarbowym lub przestępstwem skarbowym. Opóźnienie takie będzie traktowane jako wykroczenie, jeżeli kwota nie przekracza pięciokrotności najniższego wynagrodzenia brutto ( 10 tys. zł). Jeżeli nasze zobowiązanie przekroczy tę kwotę, to jest to już przestępstwo skarbowe. A karę wymierza sąd.

5. Rozliczenie po terminie

Osoby, które nie wyrobią się w terminie i nie złożą dziś PIT-u powinny wywiązać się z tego obowiązku, jak najszybciej. Oznacza to również, że powinny uiścić zaległy podatek oraz ewentualne odsetki. Należy pamiętać, że spóźnienie eliminuje możliwość preferencyjnego wspólnego rozliczenia się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Niemożliwe jest także przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Mija termin składania PIT-ów. Urzędy będą czynne 2 maja. Materiał wideo:

Autor: msz/ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24