Pieniądze

Orlen rozpycha się na kanadyjskim rynku ropy. Kupił tamtejszą spółkę wydobywczą

Pieniądze

BashneftKicking Horse Energy to spółka zajmująca się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej oraz gazu ziemnego

Orlen Upstream Canada kupił kanadyjską spółkę Kicking Horse Energy, która zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Transakcja warta jest ok. 890 mln zł.

Transakcja warta jest ok. 890 mln zł, a uwzględniając łączną wartość zadłużenia netto wraz z kapitałem pracującym Kicking Horse Energy jej wartość wynosi 1 mld 75 mln zł.

„W wyniku planowanego procesu restrukturyzacji Kicking Horse zostanie połączony z Orlen Upstream Canada” - poinformował we wtorek PKN Orlen.

Wysoki potencjał

Przed finalizacją transakcji na nabycie przez Orlen Upstream Canada wszystkich wyemitowanych akcji zwykłych Kicking Horse Energy zgodzili się akcjonariusze tej spółki. Transakcję zatwierdził jednocześnie kanadyjski Sąd Queen’s Bench w prowincji Alberta. PKN Orlen za pośrednictwem dwóch spółek z grupy Orlen Upstream wydobywa w Kanadzie ponad 7 tys. boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej) na dobę, dysponując zasobami 2P (pewne i prawdopodobne) na poziomie ok. 50 mln boe. Według płockiego koncernu, w wyniku nabycia akcji Kicking Horse Energy dzienne wydobycie zwiększy się o ponad 4 tys. boe, a zasoby 2P zwiększą się o ok. 30 mln boe. Kicking Horse Energy z siedzibą w Calgary prowadzi poszukiwania i wydobycie ropy naftowej oraz gazu ziemnego w rejonie Kakwa w prowinicji Alberta. Jej aktywa wyróżniają się, według PKN Orlen, „wysokim potencjałem produkcyjnym”. Spółka powstała w grudniu 2014 r. w wyniku połączenia dwóch podmiotów: Contact Exploration i Donnycreek Energy. Akcje Kicking Horse Energy były notowane na kanadyjskiej giełdzie papierów wartościowych TSX Venture Exchange. Po finalizacji transakcji z Orlen Upstream Canada akcje te wycofano z kanadyjskiej giełdy.

Dalsze inwestycje

PKN Orlen, informując w październiku o planach nabycia przez swą kanadyjską spółkę wydobywczą Orlen Upstream Canada 100 proc. akcji Kicking Horse Energy, podkreślał, że jest to zgodne ze strategią płockiego koncernu „zakładającą dalsze inwestycje na atrakcyjnych rynkach naftowych, w krajach niskiego ryzyka”. Za pośrednictwem Orlen Upstream, spółki celowej powołanej w 2006 r., PKN Orlen posiada dwa kanadyjskie podmioty wydobywcze, w tym Birchill Exploration oraz Orlen Upstream Canada, spółkę działającą wcześniej pod nazwą TriOil Resources. Potencjał wydobywczy obu kanadyjskich podmiotów, zakupionych w 2013 i 2014 r., obejmuje m.in. obszary Lochend, Kaybob, Pouce Coupe i Ferrier-Strachan w prowincji Alberta. W opublikowanym na początku września pierwszym zintegrowanym raporcie PKN Orlen potwierdził, że w latach 2014-17 środki przeznaczone tam na inwestycje związane z rozwojem wyniosą łącznie 10,8 mld zł. Jak zaznaczył wówczas płocki koncern, w segmencie wydobycia spółka ta planuje „koncentrację na najbardziej perspektywicznych obszarach złóż niekonwencjonalnych oraz dalszy rozwój projektów konwencjonalnych”.

Autor: msz/ / Źródło: TVN24BiS /

Źródło zdjęcia głównego: Bashneft

Raporty:
Pozostałe wiadomości