Tyle wynosi średnie oprocentowanie lokat. "Majowy ruch jest zaskakujący"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP
Dr Edyta Wojtyla: tu o żadnym zahamowaniu nie może być mowy
Dr Edyta Wojtyla: tu o żadnym zahamowaniu nie może być mowy TVN24 BiS
wideo 2/10
TVN24 BiSDr Edyta Wojtyla: tu o żadnym zahamowaniu nie może być mowy

Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wynosi 7,05 procent - wynika z analizy HREIT. Jak wskazali autorzy publikacji, w ciągu miesiąca oprocentowanie wzrosło o 0,21 punktów procentowych.

"Majowy ruch w górę jest zaskakujący. Wszystko dlatego, że od początku roku oprocentowanie promocyjnych depozytów systematycznie spadało" - dodano.

Zaskakujący ruch ze strony banków

Według analityków nie można wykluczyć, że banki postanowiły ostrzej zawalczyć o względy oszczędzających. Trudno jednak, zdaniem autorów analizy, wskazać racjonalny powód takiej wzmożonej walki o pieniądze Polaków. Ich zdaniem majowe wahnięcie oprocentowania w górę to może być np. efekt statystyczny. Na wzrost przeciętnego oprocentowania wpłynęło bowiem wprowadzenie dwóch ofert o atrakcyjnym oprocentowaniu (Bank Pocztowy i Credit Agricole). Łączy je nie tylko solidna obietnica zysków, ale też to, że są one mocno limitowane. Na przykład można w ich ramach zainwestować na relatywnie krótki okres kwoty nie większe niż 20 tys. zł.

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe w maju 2023 rokuHREIT

Analitycy sugerują, by klienci banków, zakładając lokatę, zwracali uwagę na wszystkie koszty, bywa bowiem, że miesięczny koszt utrzymania rachunku niezbędnego do otworzenia lokaty jest wysoki. Dodali, że opłaty uda się uniknąć, jeżeli w okresie rozliczeniowym klient zapewni wpływ w wysokości minimum 9 tys. zł lub jeżeli średnie miesięczne saldo na depozytach wynosi 150 tys. zł.

Jak wskazali, niektóre instytucje, by naliczyć wyższe oprocentowanie, wymagają również aktywnego korzystania z karty lub konta. "I tak nasze oszczędności będą w jednej z instytucji rosły w tempie 7,5 proc. w skali roku, ale pod warunkiem wykonywania min. pięciu płatności kartą lub BLIK-iem w miesiącu" - podali.

Na odwołanie lokatowego kryzysu jest jeszcze za wcześnie

Z analizy HREIT wynika, że jest jeszcze za wcześnie, by obwieścić kres pogarszania się oferty najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych. Według analityków, potwierdzeniem tego, co obserwowaliśmy od początku 2023 roku, są także najnowsze dane NBP (marzec 2023 roku), z których wynika, że średnie oprocentowanie faktycznie zakładanych lokat wyniosło w marcu 5,76 proc. W porównaniu do poprzedniego miesiąca, czyli lutego, wynik ten był gorszy o 0,05 pkt. proc.

Średnie oprocentowanie depozytów w maju 2023 rokuHREIT.

Najwyższe oprocentowanie od września 2021 faktycznie zakładanych lokat NBP odnotował natomiast pod koniec ubiegłego roku. Wtedy to te otwierane przez Polaków produkty oszczędnościowe przeciętnie były oprocentowane na 6,25 proc. Od tego momentu mamy więc spadek o niemal 0,5 pkt. proc.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. sponsorowany

Pozostałe wiadomości