TVN24 Biznes | Pieniądze

Zamiast szybkiego zysku kobieta straciła ponad ćwierć miliona złotych

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiSEksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi

Policja ostrzega przed oszustwem związanym z inwestowaniem na rynkach kryptowalut. W ostatnich dniach ofiarą takich działań padła mieszkanka Opola, która straciła blisko 300 tysięcy złotych – poinformowano w komunikacie.

O oszustwie policjanci z Opola zostali zawiadomieni 2 kwietnia tego roku. Funkcjonariusze ustalili, że dzień wcześniej do 65-latki zadzwonił mężczyzna z ofertą inwestycji. "Proponował duży i przede wszystkim szybki zysk. Kobieta po dłuższej rozmowie telefonicznej i obietnicach ze strony rozmówcy, uległa tym namowom" – czytamy.

Schemat działania oszustów

Jak wskazano, następnie oszust zadziałał zgodnie ze schematem. "Zaproponował dwie możliwości szybkiego zarobku - wpłatę 5 tysięcy dolarów na portfel bitcoina lub przelew na wskazany rachunek bankowy ponad 100 tysięcy złotych. 65-latka wiedząc, że kilka lat temu zainwestowała na giełdzie pieniądze, dała wiarę, że jej inwestycja przyniosła w końcu oczekiwane zyski. Zdecydowała się na wypłatę 100 tysięcy złotych" – poinformowali funkcjonariusze.

Aby sfinalizować transakcję, rozmówca polecił zainstalować na komputerze program do zdalnego sterowania urządzeniem. "Oprogramowanie umożliwiło oszustowi dostęp do komputera i przejęcie zawartych w nim danych. Mężczyzna cały czas pozostawał w kontakcie telefonicznym z 65-latką. Działając na emocjach i wywierając presję czasu, zdołał pozyskać od pokrzywdzonej kody SMS do bankowości internetowej" – wyjaśniono.

W taki sposób pokrzywdzona straciła blisko 300 tys. zł.

Jak czytamy w komunikacie, zajmujący się sprawą policjanci wspólnie z prokuraturą, natychmiast wystąpili o zablokowanie przelewów, a także zabezpieczenie kwot na kontach bankowych, na które zostały wykonane przelewy. "W sprawie prowadzone jest prokuratorskie śledztwo" – dodano.

Jednocześnie funkcjonariusze zwrócili uwagę, że to jeden z licznych przypadków oszustw, z którymi w ostatnim czasie mają do czynienia. "Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku w tego typu przedsięwzięciach finansowych oraz nieudostępnianie swoich danych" – radzą.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock