Zadzwonisz z zagranicy i nie zapłacisz majątku. Pięć rzeczy o znikających opłatach za roaming

Pieniądze

ShutterstockOpłaty roamingowe całkowicie znikną od 15 czerwca 2017 roku

Już za kilkanaście miesięcy znikną opłaty roamingowe w Unii Europejskiej. Przedstawicieli państw czeka jednak jeszcze dyskusja nad przepisami wykonawczymi do tej decyzji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze założenia.

1. Minimalny okres

Najważniejszym punktem projektu jest zapis dotyczący liczby dni, w których mieszkaniec UE nie poniesie opłat za połączenia.

Przepisy wykonawcze przewidują, że mieszkańcy Unii powinni mieć możliwość korzystania bez dodatkowych opłat ze swojego telefonu komórkowego przebywając za granicą w innym kraju unijnym przez co najmniej 90 dni w roku.

2. Dodatkowe opłaty

Po przekroczeniu tego minimalnego okresu operator mógłby nakładać niewielkie dodatkowe opłaty za roaming, ale ich wysokość nie będzie mogła być wyższa niż hurtowe stawki roamingowe, według których operatorzy rozliczają się między sobą.

KE zaproponowała, by maksymalne hurtowe stawki w roamingu wynosiły 0,04 euro za minutę, 0,01 euro za SMS i 0,085 euro za 1 MB w UE.

3. Wyjątki

Komisja Europejska w projekcie przepisów wykonawczych jednocześnie zwraca uwagę na sytuację pracowników transgranicznych. "Dojeżdżający codziennie do pracy w innym kraju UE, nie mogą być uznawani za osoby nadużywające bezpłatnego roamingu" - zastrzega KE.

Pracownicy transgraniczni mieliby być zatem wyłączeni spod zapisów o minimalnym okresie.

4. Cel

Jak tłumaczą przedstawiciele KE zaproponowane przepisy wykonawcze do decyzji o zniesieniu opłat roamingowych w UE mają zapobiec nadużyciom, np. sytuacji, w której osoby mieszkające stale w jednym kraju UE będą korzystały z kart SIM tańszego operatora z innego państwa unijnego.

5. Od kiedy

Całkowicie znikną od 15 czerwca 2017 roku. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jeszcze ostateczny kształt przepisów wykonawczych. W najbliższych tygodniach będą bowiem one tematem dyskusji przedstawicieli państw UE oraz krajowych regulatorów rynków telekomunikacyjnych (BEREC).

KE przyjmie przepisy do 15 grudnia br.

Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 BiS (30.06.2015):

Polska i Świat. Roaming znika z Unii Europejskiejtvn24

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock