TVN24 Biznes | Pieniądze

Minister kultury: opłata reprograficzna nie będzie dotyczyć smartfonów

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
"Powstanie ustawa, która będzie zapewniała status artysty zawodowego"Zdjęcia organizatora
wideo 2/7
Zdjęcia organizatora"Powstanie ustawa, która będzie zapewniała status artysty zawodowego"

Czy opłata reprograficzna obejmie smartfony? Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powiedział w "Dzienniku Gazecie Prawnej", że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami w tym rozporządzeniu smartfonów nie będzie.

Opłata reprograficzna nie obejmie smartfonów - zapowiedź ministra kultury

Gliński był pytany o to, czy są brane jednak pod uwagę ewentualnie inne źródło sfinansowania ubezpieczeń dla artystów niż opłata reprograficzna.

- Nie. Obstajemy przy zaproponowanym modelu, bo jest on optymalny i zawiera bardzo istotny element solidarnościowy. Pamiętajmy, że bez artystów nie ma kultury, a bez kultury nie ma społeczeństwa i tożsamości - podkreślił.

Pytany, czy smartfony – których w obecnym projekcie rozporządzenia do ustawy nie ma na liście urządzeń – zostaną objęte opłatą reprograficzną, poinformował, że "umówiliśmy się, że w tym rozporządzeniu smartfonów nie będzie i dotrzymamy tego ustalenia".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ustawa o uprawnieniach artysty

Gliński był pytany m.in. o to, co się dzieje z projektem ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, na którą czekają twórcy.

- Uzgodnienia i konsultacje wciąż trwają, a okres urlopowy nam nie sprzyja. Dopiero w ostatnich dniach otrzymaliśmy opinię Rządowego Centrum Legislacji i Rady Legislacyjnej. Musimy się do nich ustosunkować, więc zajmie to chwilę. To skomplikowana, systemowa, duża ustawa. Jej źródłem był nasz wieloletni dialog ze środowiskiem artystycznym w postaci ogólnopolskich konferencji kultury - wyjaśnił.

Zapytany czy już wiadomo, jakie zmiany nastąpią w projekcie wskutek konsultacji i uwag, odparł, że "ustawa jest dobrze przygotowana i przemyślana".

- Została poprzedzona pogłębionymi, wszechstronnymi analizami. Nie spodziewam się zatem znaczących zmian w tym projekcie. Mogłyby one bowiem wypaczyć filozofię tej regulacji. Jej istotą jest połączenie kwestii ubezpieczeń społecznych dla dużej części artystów, którzy pozostają poza tym systemem, z kwestią solidarności środowiskowej. Część opłaty reprograficznej trafi na fundusz, który będzie dofinansowywał ubezpieczenia nieubezpieczonych dotąd artystów. Opłata reprograficzna jest uczciwą, stosowaną w wielu krajach rekompensatą dla twórców za dozwolony użytek publiczny, czyli za to, że za darmo coś odtwarzamy czy słuchamy muzyki w urządzeniach elektronicznych - mówił.

Jak dodał, w Polsce od lat artyści jej nie dostają, choć we wszystkich cywilizowanych krajach twórcy ją otrzymują. - Reprezentanci artystów, czyli organizacje zbiorowego zarządu prawami autorskimi, podczas konsultacji zgodzili się podzielić tymi pieniędzmi z grupą najuboższych artystów - poinformował.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock