Pieniądze

Frankowicze, banki i ryzyko. Ważna agencja ratingowa o proponowanych rozwiązaniach

Pieniądze

tvn24Moody’s: restrukturyzacja portfela kredytów mieszkaniowych w walutach obcych nie będzie negatywna dla banków

Rekomendacje Komitetu Stabilności Finansowej ws. restrukturyzacji portfela kredytów mieszkaniowych w walutach obcych nie są negatywne z punktu widzenia stabilności sektora bankowego i stabilności finansowej Polski - ocenili w poniedziałkowym raporcie analitycy agencji ratingowej Moody's.

"(Rekomendacje KSF - red.) objaśniają ramy prawne dotyczące kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych oraz poświęcają uwagę związanym z tym ryzykom systemowym, bez narażenia na szwank stabilności sektora bankowego. Propozycje KSF poprawiają uprzednio proponowane rozwiązania i są pozytywne dla ratingów banków (+credit positive+)" - napisano w raporcie.

Ryzyko systemowe

"Propozycje KSF biorą pod uwagę ryzyko systemowe płynące z denominowanych w walutach obcych kredytów hipotecznych bez narażenia na szwank stabilności finansowej w Polsce" - dodano. W ocenie agencji, wyższe wymagania względem wagi ryzyka dla banków, jeżeli zostaną wprowadzone, wzmocnią "jakość" kredytową banków poprzez wzrost buforów kapitałowych, co z kolei poprawi zdolność banków do absorpcji strat. "Oceniamy, iż banki dotknięte rekomendacją będą w stanie stopniowo dostosować się do wyższych wymagań kapitałowych poprzez stworzenie rezerw oraz zatrzymanie zysków, bez jakiegokolwiek istotnego wpływu na akcję kredytową. Tymczasem, poprzednio proponowane rozwiązania w niektórych przypadkach były szkodliwe dla banków i zakłócałyby wzrost akcji kredytowej" - czytamy w raporcie.

Rekomendacje

Moody's zakłada, iż wagi ryzyka rzędu 150 proc. będą miały zastosowanie do wszystkich banków. Z wyliczeń agencji wynika, iż wcielenie w życie rekomendacji KSF na poziomie całego systemu bankowego zmniejszy poziom współczynnika Tier 1 o ok. 120 pb, czyli ok. 13 mld zł, co będzie stopniowo amortyzowane w czasie. Szacunki Moody's wskazują, iż po wprowadzeniu rekomendacji KSF w życie współczynnik Tier 1 Banku Millenium spadnie o 3,5 proc., mBanku o 2,3 proc., Getin Noble Banku o 1,7 proc., PKO BP o 1,1 proc., BZ WBK o 1,0 proc., BGŻ BNP Paribas o 0,7 proc., Credit Agricole i Pekao o 0,4 proc., a ING Banku Śląskiego o 0,1 proc.

Z długiem w dorosłość? Debata młodych o kredytach. Zobacz materiał wideo:

Z długiem w dorosłość? Debata młodych o kredytach
Z długiem w dorosłość? Debata młodych o kredytachTVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości