Polacy sięgają głębiej do kieszeni. Rekordowe koszty utrzymania mieszkania

Pieniądze

Ceny żywności coraz wyższe TVN24 BiS
wideo 2/5

Koszty utrzymania dachu nad głową stale rosną - zauważa Bartosz Turek, główny analityk Open Finance. Na mieszkanie przeciętna para wydaje średnio w miesiącu już 572 złote. - To historyczny rekord - dodaje ekspert.

Jak wynika z analizy Open Finance, od połowy 2016 roku przeciętny koszt związany z utrzymaniem mieszkania stale rośnie. W lipcu 2016 roku było to średnio 271,7 zł na osobę, tymczasem w ubiegłym miesiącu płaciliśmy już 285,8 zł na osobę.

"To znaczy, że dwuosobowa rodzina musi wydać na mieszkanie średnio 572 zł miesięcznie" - pisze Turek w raporcie.

Jak dodaje: tym samym ustanowiony został historyczny rekord.

Kozty utrzymania domu w złotówkach na osobęOpen Finance/ GUS

Co podrożało?

Analiza opłat składających się na utrzymanie dachu nad głową uwzględnia koszty ogrzewania i nośników energii (odpowiadają za 40% kosztów związanych z mieszkaniem), a ponadto m.in. wydatki na dostarczenie mediów, odprowadzenie nieczystości, zakup mebli, AGD, środków czystości czy remontów.

Tymczasem zgodnie z danymi Eurostatu ceny energii elektrycznej w Polsce wzrosły o 6,9 proc. w pierwszej połowie 2017 w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego. To odwrotnie niż w większości krajów Unii Europejskiej, gdzie ceny nieznacznie spadły.

To właśnie ceny energii w przeważającej mierze decydują o kosztach utrzymania mieszkania. Energia i ogrzewanie pochłaniają aż 40 proc. kosztów związanych z mieszkaniem - wynika z raportu. Tymczasem opał drożał najmocniej - o 1,3 proc. tylko w samym listopadzie.

Wyraźnie drożały w ubiegłym miesiącu także "usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego". Tańsze były natomiast meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy i AGD. Jednak, jak zauważa Bartosz Ture, obniżki były "kosmetyczne".

Analityk Open Finance przyznaje, że nic nie zapowiada spadków i ceny powinny pozostać na tym samym poziomie. "Prognozy NBP sugerują, że na początku 2018 roku presja inflacyjna spadnie, ale później wróci na ścieżkę wzrostu, osiągając już w drugiej połowie 2018 roku poziom bliski 2,5 proc." - zauważa Turek.

Zmiany cen utrzymania domuOpen Finance/ GUS

Ostrzeżenie

To oznacza, że Rada Polityki Pieniężnej otrzyma sygnał do podwyżek stóp procentowych, na co kredytobiorcy powinni zacząć się powoli przygotowywać. Wyższe stopy procentowe to przecież rosnąca rata kredytu.

"Jeśli więc ktoś ma kredyt, to w nadchodzących miesiącach powinien pomyśleć o nadpłacaniu swoich zobowiązań lub tworzeniu funduszy na przyszłość" - radzi analityk.

Autor: ps//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock