Klienci popularnej platformy na celowniku oszustów. Ostrzeżenie

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
TVN24 BiSEksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi

CERT Polska ostrzega przed oszustami wyłudzającymi dane użytkowników portalu OLX Polska. "Posługując się łamaną polszczyzną, przestępcy namawiają do skorzystania z usługi nadania paczki przez OLX" - czytamy we wpisie.

Przedstawiciele CERT Polska poinformowali, że "przestępcy kontaktują się w sprawie zakupu przedmiotów wystawionych na sprzedaż wykorzystując komunikator WhatsApp".

"Posługując się łamaną polszczyzną, przestępcy namawiają do skorzystania z usługi nadania paczki przez OLX. W tym celu przesyłają spreparowany link, który podszywa się pod prawdziwy portal. Po wejściu, fałszywa strona udaje cały proces zamawiania kuriera i wymaga od nas podania różnych danych osobowych, w tym także danych karty płatniczej" - dodano we wpisie na Facebooku.

Zespół CERT Polska poinformował, że złośliwe domeny, wykorzystywane w trakcie powyższej kampanii oszustów, są na bieżąco wpisywane na listę ostrzeżeń.

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach państwowego instytutu badawczego - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

Kolejne ostrzeżenie

W ostatnich tygodniach na celowniku oszustów znaleźli się również klienci Allegro. Przedstawiciele CERT Polska pod koniec września informowali, że "cyberprzestępcy wykorzystują scenariusz o wzięciu towaru na raty i potwierdzenia za pomocą dedykowanej aplikacji". Oszuści w wiadomościach e-mail wysyłali informację o konieczności akceptacji rzekomej prośby o przyznanie kredytu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock