Odprawy dla prezesów z 70 proc. podatkiem. "Ustawę zawsze da się obejść"

Pieniądze

TVN24BiS /Odprawy dla prezesów z 70 proc. podatkiem. "Ustawę zawsze da się obejść"

Wyjątkowo wysokie odprawy oraz odszkodowania dla prezesów spółek Skarbu Państwa powinny być opodatkowane 70-proc. stawką - zakłada nowelizacja ustawy PIT uchwalona w środę przez Sejm. - Rozwiązanie ustawowe zawsze da się obejść - uważa Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny "Gazety Wyborczej".

Maciej Samcik z "Gazety Wyborczej" stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat, że intencje ustawodawcy są dobre, ale nie sądzi, aby nowe prawo było skuteczne.

Nie rozwiąże problemu?

- Nie sądzę, aby to było skuteczne prawo, bo każdy menadżer, który walczy o ogromne pieniądze jest w stanie tak negocjować, aby sobie zagwarantować pewną wypłatę netto np. rekompensując wypłatę w innych składnikach, pomijając ograniczenia, które narzuci mu ustawa. Rozwiązanie ustawowe zawsze da się obejść - powiedział Maciej Samcik i dodał, że problem istnieje i potrzebne jest uporządkowanie spraw związanych z wynagrodzeniami prezesów państwowych firm.

- Odprawy są gigantyczne i zupełnie nieadekwatne do tego, czemu mają służyć. Nie wydaje mi się, żeby ten problem udało się rozwiązać z poziomu ustawy - dodał.

Zdaniem Samcika wprowadzenie nowelizacji w tej formie to "zagranie pod publiczkę". - Kiedyś, w czasach rewolucji, kiedy było takie wzmożenie narodowe i konieczność zademonstrowania tej sprawiedliwości społecznej, to złych ludzi się ścinało na gilotynie. Dziś okłada się ich 70 proc. podatkiem - mówił w TVN24 BiŚ.

- Tu nie chodzi, czy jest to sprawiedliwe, czy też nie, ale o to, żeby pokazać narodowi i społeczeństwu, że władza czuwa nad tym, żeby pieniądze publiczne nie były marnotrawione. Oszczędności i wpływów do budżetu z tego tytułu zapewne dużych nie będzie, bo ta ustawa obejmie najwyżej kilka tysięcy osób i będzie można ją w jakiś sposób obejść, ale ważny jest komunikat, który idzie w świat, że menedżerowie nie będą dostawali niesprawiedliwie ogromnych pieniędzy - wyjaśnił Samcik.

Krok dalej

Zdaniem Samcika nie zniechęci to zdolnych menedżerów do pracy w spółkach Skarbu Państwa. - Jeśli ktoś przychodzi do pracy z myślą tylko o odprawie, to nie jest przesadnie świetnym menedżerem. Jednak, gdy pilnowanie, żeby menedżerowie nie zarabiali zbyt dużo pójdzie dalej, to może tak być, że do państwowych spółek będą szli ci mniej zdolni, mniej klasowi menedżerowie - uważa Samcik.

Nowelizacja

Nowelizacja ustawy PIT uchwalona w środę przez Sejm zakłada, że wyjątkowo wysokie odprawy oraz odszkodowania dla prezesów spółek Skarbu Państwa powinny być opodatkowane 70-proc. stawką.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że zmierza on do przeciwdziałania patologiom polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw oraz odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów spółek z udziałem skarbu państwa.

"Celem wysokiego opodatkowania ponad rozsądne minimum jest wpłynięcie na zachowania stron takich kontraktów i dostosowanie wysokości odpraw i odszkodowań do rozsądnych i uczciwych standardów" - stwierdza uzasadnienie. Zdaniem autorów projektu zmiana wywoła "pozytywne skutki społeczno-gospodarcze oraz finansowe dla budżetu państwa poprzez zwiększenie wpływów do budżetu". Nowela miałaby wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

PiS chce podatku od odpraw. "Wielu dobrych menedżerów zrezygnuje"TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/gry / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: