Odprawa pracownicza – kiedy jest wypłacana i w jakiej wysokości?

Źródło:
TVN24 Biznes
Premier: dziewięć milionów Polaków ze wszystkich, którzy pracują lub są emerytami, przestaje płacić PIT
Premier: dziewięć milionów Polaków ze wszystkich, którzy pracują lub są emerytami, przestaje płacić PIT
wideo 2/4
Premier: dziewięć milionów Polaków ze wszystkich, którzy pracują lub są emerytami, przestaje płacić PIT

W niektórych sytuacjach odejście pracownika z zakładu pracy wiąże się z wypłatą mu świadczenia pieniężnego zwanego odprawą pracowniczą. W jakich okolicznościach przysługuje ta odprawa? Ile wynosi odprawa pracownicza?

W określonych sytuacjach odchodzącemu pracownikowi należy się odprawa pieniężna.Istnieje kilka rodzajów odpraw: emerytalna, rentowa, pośmiertna i dla pracownika zwolnionego z przyczyn niezależnych od niego.Odprawy przysługują jedynie u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 osób, a rozwiązanie stosunku pracy następuje z przyczyn niedotyczących pracownika.Odprawy w większości przypadków są opodatkowane, ale zwolnione ze składek.

Odprawa pracownicza – regulacje prawne

Funkcjonowanie odpraw pracowniczych regulowane jest dwoma aktami prawnymi. W przypadku odpraw emerytalnej lub rentowej oraz odprawy pośmiertnej zastosowanie znajdują, odpowiednio, art. 921 i art. 93 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. 

Z kolei w przypadku odpraw należnych przy okazji zwolnienia pracownika z przyczyn niezależnych od niego właściwa jest ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,  a zwłaszcza jej art. 8.  

Czym są odprawy pracownicze?

Odprawa to rodzaj świadczenia pieniężnego wypłacanego przez pracodawców w sytuacji rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem. W zależności od okoliczności rozwiązania tego stosunku pracy wyróżnić można kilka rodzajów odpraw:

– emerytalną, – rentową, – pośmiertną, – z tytułu zwolnienia pracownika z przyczyn niezależnych od niego.

Wypłata każdej z odpraw bezpośrednio związana jest z rozwiązaniem stosunku pracy danego pracownika, jej wypłata zależy jednak od jednoczesnego spełnienia innych, określonych wymagań. Wszystkie rodzaje odpraw dotyczą jedynie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Wysokość odprawy

Zależnie od rodzaju odprawy, różnie ustalana jest również jej wysokość.

W przypadku odpraw emerytalnej oraz rentowej odprawa stanowi równowartość miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Wartość ta jest niejako wysokością gwarantowaną, pracodawca ma bowiem prawo ustanowić wewnętrznymi regulacjami wyższą wysokość odpraw. Kodeks nie przewiduje natomiast powiązania wysokości odpraw emerytalnej oraz rentowej z długością stażu pracy.

W przypadku odprawy pośmiertnej wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy u danego pracodawcy i wynosi równowartość:

– jednomiesięcznego wynagrodzenia, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat, – trzymiesięcznego wynagrodzenia, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat, – sześciomiesięcznego wynagrodzenia, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

W przypadku odprawy dla pracownika który stracił pracę z przyczyn niezależnych od siebie, wypłacana jest ona w wysokości:

– jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata, – dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od dwóch do ośmiu lat, – trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad osiem lat.

Wysokość odprawy pracowniczej nie może jednocześnie przekraczać równowartości 15-krotności aktualnego wynagrodzenia minimalnego.

Kiedy odprawa dla pracownika powinna być przyznana?

Odprawy emerytalna oraz rentowa przysługuje pracownikowi, którego stosunek pracy ustaje w związku z przejściem na emeryturę albo rentę z tytułu niezdolności do pracy

Odprawy emerytalna i rentowa są jednorazowe i po otrzymaniu jej nie można już ponownie się o nią ubiegać. Otrzymanie jednej z tych odpraw wyklucza również możliwość wypłaty w przyszłości drugiej z nich. W przypadku odpraw emerytalnej i rentowej nie ma znaczenia staż pracy pracownika

Innym rodzajem odprawy regulowanym bezpośrednio Kodeksem pracy jest odprawa pośmiertna. Odprawa pośmiertna wypłacana jest, jeżeli pracownik zmarł:

– w czasie trwania stosunku pracy, – po rozwiązaniu stosunku pracy, w czasie pobierania przez niego zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby.

Odprawa pośmiertna wypłacana jest członkom rodziny zmarłego, czyli małżonkowi/ce i innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej. Odprawa ta jest dzielona po równo pomiędzy uprawnionych do jej otrzymania, natomiast w przypadku gdy uprawniony jest tylko jeden – wypłacana jest jedynie w połowie wysokości. 

Zwolnienie z pracy – odprawa

Na mocy odrębnych przepisów funkcjonują również odprawy dla pracowników, którzy stracili pracę z przyczyn niezależnych od siebie. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą jednak w tym przypadku spełniać określone warunki. 

Po pierwsze, odprawy te obowiązują jedynie u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Po drugie, stosunek pracy musi być rozwiązany z przyczyn niezależnych od pracownika, a więc bez winy po jego stronie. Przykładem może być likwidacja stanowiska pracy pracownika czy upadłość lub niewypłacalność pracodawcy. 

Po trzecie, odprawa pracownicza z tego tytułu wypłacana jest na podstawie artykułu dotyczącego zwolnień grupowych. Oznacza to, że odprawy te przysługują przede wszystkim osobom, z którymi w ten sposób rozwiązywany jest stosunek pracy. 

Odprawa przysługuje jednak również w przypadku zwolnień indywidualnych, jeżeli spełniane są pozostałe warunki jej wypłaty. Na wypłatę świadczenia nie ma natomiast wpływu sposób rozwiązania umowy o pracę (jednostronnie czy za porozumieniem stron), przysługuje ono również w sytuacji rozwiązania umowy na skutek niezaakceptowania przez pracownika narzuconych przez pracodawcę zmian warunków jego pracy lub wynagrodzenia. 

Odprawa dla pracownika zwolnionego z przyczyn niezależnych od niego jest jedynym rodzajem odprawy, który jedna osoba może otrzymać więcej niż jednokrotnie – czyli za każdym razem, gdy spełnia jej ustawowe warunki. 

Kiedy nie należy się odprawa przy zwolnieniu?

Nie zawsze, gdy z pracownikiem rozwiązywana jest umowa o pracę, przysługuje mu prawo do otrzymania odprawy. Odprawa pracownicza nie przysługuje, gdy:

– pracownik sam wypowiedział umowę o pracę, – upłynął czas, na który zawarta została umowa pracownika, – umowa o pracę została rozwiązana przez pracodawcę bez wypowiedzenia (zwolnienie dyscyplinarne), – zakończyła się praca, dla wykonania której zawarta była umowa z pracownikiem. 

Ile wynosi podatek od odprawy?

Odprawy wypłacane pracownikom przy rozwiązywaniu z nimi stosunku pracy co do zasady traktowane są za źródło dochodu pracownika. Oznacza to, że pracodawca zobowiązany jest do potrącenia od nich zaliczki na podatek dochodowy w tej samej wysokości, co w przypadku wynagrodzenia za pracę. 

Podstawowa stawka podatku dochodowego wynosi obecnie 17 proc. Wyjątkiem jest odprawa pośmiertna, która zwolniona od podatku dochodowego.

Odprawy nie podlegają natomiast oskładkowaniu, a więc od ich wartości nie są potrącane składki na ubezpieczenia społeczne ani ubezpieczenie zdrowotne. 

Akt prawny: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy; Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP

Rząd PiS obiecał 3,5 miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy na budowę fabryki Izery - donosi Business Insider. W tej sprawie miała być podpisana umowa ze spółką Electromobility Poland.

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Źródło:
tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli podejmuje działania kontrolne w Orlenie - potwierdził redakcji biznesowej tvn24.pl rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marcin Marjański. Mają one dotyczyć bezpieczeństwa paliwowego.

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Źródło:
tvn24.pl, Radio Zet

Pracownicy likwidowanego zakładu Levi Strauss w Płocku wysłali do zarządu tej spółki z siedzibą w USA pismo, w którym podkreślili, że oczekują wnikliwego przeanalizowania wszystkich możliwych wariantów wsparcia dla zwalnianych pracowników, w tym głównie sprawiedliwych odpraw.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Źródło:
PAP

Przed dymisją zarządowi Polskiej Fundacji Narodowej zmieniono umowy, gwarantując im gigantyczne odprawy – poinformowała w czwartek "Rzeczpospolita". Do korekty umów miało dojść w związku ze zmianą władzy w Polsce. Byli członkowie zarządu PFN odmówili rozmowy na ten temat.

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Źródło:
PAP