Od dziś ważna zmiana w podatkach. Fiskus może wypełnić PIT za ciebie

Ostatnie chwile na złożenie rozliczenia podatkowego. Co grozi za brak PIT?
Ostatnie chwile na złożenie rozliczenia podatkowego. Co grozi za brak PIT?
tvn24bis.pl
tvn24bis.plOstatnie chwile na złożenie rozliczenia podatkowego. Co grozi za brak PIT?

PIT za podatnika będzie mógł wypełnić Urząd Skarbowy - poinformował w środę na konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wystarczy teraz do urzędu przesłać odpowiedni wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. Usługa jest dostępna od środy.

- Wchodzimy w nowy etap relacji urzędów skarbowych, całego fiskusa z podatnikiem - powiedział Morawiecki. - To urząd wypełni zeznanie podatkowe osoby indywidualnej, a podatnik tylko je sprawdzi - wyjaśnił. Morawiecki dodał, że resort finansów chce do tego celu wykorzystać także współpracę z bankami, tak jak w rządowym programie Rodzina 500 Plus. - W kontekście rozwiązań podatkowych będziemy poszerzać kanały kontaktu - podkreślił. Urząd Skarbowy na podstawie danych z wniosku PIT-WZ oraz informacji od pracodawców lub organów rentowych samodzielnie przygotuje zeznanie podatkowe. Podatnik przedstawi tylko informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, takich jak np. ulga na dzieci.

Dla kogo?

Nowelizacja ustawa o PIT, podpisana 14 marca bieżącego roku przez prezydenta Andrzeja Dudę, przewiduje, że część podatników będzie mogła być rozliczona bezpośrednio przez fiskusa. Chodzi o podatników, uzyskujących dochody wyłącznie od płatników - także tych, którzy odliczają ulgi podatkowe.

Wnioski o sporządzenie zeznania można składać przez portal podatkowy i skrzynkę ePUAP. Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy można złożyć także przez system e-Deklaracje.

Będzie możliwość komunikowania się z portalem podatkowym za pośrednictwem systemów teleinformatycznych banków i SKOK-ów. Nie trzeba więc będzie wchodzić na oddzielny portal skarbowy. Te cyfrowe usługi banków lub SKOK-ów na rzecz podatników mają być świadczone nieodpłatnie.

Ministerstwo Finansów przewiduje, iż w tym roku z nowej możliwości może skorzystać nawet 25 proc. podatników wypełniających PIT-37, a w kolejnych latach następowałby ok. 10-proc. przyrost. Jednocześnie budżet mógłby zaoszczędzić przez następne sześć lat ok. 20 mln zł.

Zobacz. Paweł Blajer podpowiada jak szybko rozliczyć PIT

Paweł Blajer podpowiada jak szybko rozliczyć PIT
Paweł Blajer podpowiada jak szybko rozliczyć PIT

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości