Pobierasz 500 zł na dziecko? Resort ma dla ciebie specjalną ofertę

Pieniądze

TVN24 BiSObligacje dla beneficjentów programu 500 plus

Rodziny dostające pieniądze z programu 500 plus będą mogły zainwestować je w nowy typ obligacji skarbowych - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. - To doskonały produkt, kierowany do tych, którzy chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci - mówił na konferencji prasowej szef resortu Paweł Szałamacha.

Beneficjenci programu będą mogli nabywać obligacje do wysokości świadczenia z programu 500 plus.

- Od października nasza oferta obligacji detalicznych zostanie wzbogacona o dwa nowe produkty, czyli obligacje 12- i 6-letnie. Koncepcja tej oferty została wymyślona kilka miesięcy temu, gdy doszliśmy do wniosku, że być może część beneficjentów programu 500 plus będzie chciała zainwestować długofalowo. Chodzi zwłaszcza o te rodziny, które mają pewien dochód rozporządzalny i mają zaspokojone podstawowe potrzeby - powiedział Szałamacha na konferencji prasowej.

- Obligacje to doskonały produkt, kierowany do uczestników programu 500 plus, którzy chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci - mówił Szałamacha.

Jakie oprocentowanie?

"Sześcioletnie obligacje (ROS) w pierwszym roku będą oprocentowane na poziomie 2,60 proc. W kolejnych rocznych okresach odsetkowych oprocentowanie będzie obliczane jako suma inflacji i marży w wysokości 1,75 proc." - napisano w komunikacie.

"Dwunastoletnie obligacje (ROD) w pierwszym roku będą oprocentowane na poziomie 3,00 proc. W kolejnych rocznych okresach odsetkowych oprocentowanie będzie obliczane jako suma inflacji i marży w wysokości 2,00 proc." - dodano.

Obligacje będą dostępne w cyklach miesięcznych, tak jak standardowe. Można będzie je nabyć w oddziałach PKO Banku Polskiego w całym kraju, w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP, a także w internecie na stronie Obligacji Skarbowych.

Rozpocząć oszczędzanie można już od kwoty 100 zł, gdyż tyle wynosi cena jednej Rodzinnej Obligacji Skarbowej. Jest ona niezmienna przez cały okres sprzedaży, zatem zakupu można dokonać w dowolnym momencie.

W razie konieczności wcześniejszego zakończenia oszczędzania można skorzystać z opcji przedterminowego wykupu i wycofać zgromadzone oszczędności (zwrócić dowolną liczbę posiadanych obligacji). W przypadku skorzystania z tej możliwości, wartość narosłych odsetek zostanie pomniejszona o opłatę, która wynosi 0,70 zł dla każdej obligacji 6-letniej i 2 zł dla obligacji 12-letniej.

Szałamacha powiedział, że nie zakłada sztywnego wolumenu emisji. - Będziemy reagować elastycznie na popyt. Zakładamy, że ten popyt się ujawni - powiedział. - Ostateczna pula skierowana do sprzedaży ustalana będzie dynamicznie - dodał.

Zobacz całą konferencję:

Od października obligacje dla rodzin 500 plusTVN24 BiS

Autor: ToL//bgr / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock