Konto bez opłat dla każdego. Wszystko, co musisz wiedzieć o rachunku podstawowym

ShutterstockPosiadacz rachunku będzie mógł wykonywać podstawowe transakcje płatnicze

Wkrótce zyskamy możliwość zakładania za darmo tzw. podstawowego rachunku płatniczego. Posiadacz takiego rachunku uzyska dostęp do podstawowych transakcji i nic nie będzie za to płacił. Wszystko to dzięki nowelizację ustawy o usługach płatniczych.

W lutym zaczną obowiązywać zmiany, podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę 9 grudnia 2016 roku. Chodzi o nowelizację ustawy o usługach płatniczych, dzięki której konsumenci zyskają m.in. dostęp do podstawowego rachunku płatniczego i związanych z nim usług.

Dla kogo bezpłatny na rachunek?

Posiadacz rachunku będzie mógł wykonywać podstawowe transakcje płatnicze, takie jak otrzymywanie wpłat z różnego tytułu (np. wynagrodzenia), opłacanie rachunków oraz nabywanie towarów i usług, w tym za pośrednictwem polecenia zapłaty, polecenia przelewu oraz za pomocą karty płatniczej, z wyłączeniem kart kredytowych.

Podstawowy rachunek płatniczy będzie przeznaczony dla konsumentów, dla których żaden dostawca (bank albo spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa) nie prowadzi innego rachunku płatniczego w walucie polskiej, umożliwiającego wykonywanie transakcji płatniczych. Dzięki temu konsumenci, którzy nie posiadają dostępu do rachunków płatniczych, będą mogli zawrzeć umowę rachunku podstawowego, umożliwiającego dokonywanie najbardziej popularnych usług płatniczych, w tym dokonywanie płatności internetowych.

Z rachunkiem podstawowym nie będą mogły być powiązane żadne produkty kredytowe.

"Celem wdrożenia tej dyrektywy jest podniesienie poziomu tzw. ubankowienia społeczeństwa (tj. ilości osób posiadających rachunek) poprzez zwiększenie liczby ofert usług płatniczych dostępnych dla konsumentów oraz poprawę jakości i przejrzystości tych usług, a także zwiększenie mobilności konsumentów oraz wprowadzenie ułatwień w zakresie porównywania opłat i usług w zakresie rachunków płatniczych" - tłumaczyła Kancelaria Prezydenta.

Dostęp do informacji

W ustawie opisano również zasady funkcjonowania stron internetowych porównujących oferty rachunków płatniczych i opłaty pobierane w związku z usługą rachunku płatniczego. Za pośrednictwem tych stron będzie można również porównać bankomaty - dowiedzieć się, z których gotówkę można pobrać bezpłatnie. Wykaz stron internetowych będzie dostępny na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Ustawa nakłada też na dostawców usług płatniczych obowiązek bezpłatnego przekazywania - na prośbę konsumenta - informacji dotyczących opłat pobieranych za usługę prowadzenia rachunku płatniczego. Podkreślono, że informacje te mają być jasne i precyzyjne, aby konsument był w pełni świadomy, za jakie usługi zapłaci.

Szwecja rezygnuje z gotówki. Plastik zamiast bilonu i banknotów:

Szwecja rezygnuje z gotówki. Plastik zamiast bilonu i banknotów
Szwecja rezygnuje z gotówki. Plastik zamiast bilonu i banknotówtvn24bis

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości