"Priorytetem jest ratowanie strefy euro"

Pieniądze


Priorytetem dla Komisji Europejskiej jest ratowanie strefy euro; oczekuje się, że Grecja przyjmie ofertę KE ws. rozwiązania jej problemów finansowych przed końcem czerwca, aby uniknąć bankructwa - powiedział unijny komisarz Guenther Oettinger we wtorek w Warszawie.

- Naszym priorytetem jest utrzymanie, ratowanie strefy euro - podkreślił unijny komisarz odpowiedzialny za gospodarkę oraz społeczeństwo cyfrowe. - Jeśli decyzja (Grecji - PAP) będzie inna, jesteśmy gotowi być pomocnym partnerem w celu uniknięcia większych szkód dla greckich obywateli - dodał.

Zdecydują Ateny

- Ciągle oczekuje się, że grecki rząd wykorzysta najbliższe dni na dojście do konstruktywnego wniosku, przyjmując naszą ofertę w celu rozwiązania problemów finansowych przed końcem czerwca, aby uniknąć bankructwa, aby uniknąć problemów - wskazał komisarz UE. Dodał, że decyzja oczywiście należy do greckiego rządu i parlamentu. - Wypracowaliśmy propozycję. Teraz to ich niezależna demokratyczna decyzja. Jeśli nie, będziemy musieli się z tym pogodzić. I bez wątpienia mamy doświadczenie - dodał.

Bez porozumienia

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z KE, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro. Obecny program pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca. Grecji grozi bankructwo i wyjście ze strefy euro. W poniedziałek Oettinger powiedział w Berlinie, że Unia Europejska powinna na 1 lipca przygotowywać "plan awaryjny" na wypadek braku porozumienia greckiego rządu z kredytodawcami. W rozmowie z niemieckimi dziennikarzami wskazał, że należy podjąć konkretne przygotowania wobec kryzysu greckiego.

Warufakis wyklucza Grexit. Ale ostrzega: wyższe podatki nie pomogąTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP