Pieniądze

Dziesiątki miliardów w pięć lat. Gigantyczne koszty niższego wieku emerytalnego

Pieniądze

[object Object]
Prezes ZUS o wieku emerytalnym"Biznes dla Ludzi"
wideo 2/4

W latach 2017-2021 nowa ustawa emerytalna obniżająca wiek przechodzenia na emeryturę kosztować ma 54 mld zł. Od 1 września do ZUS wpłynęło 160 tys. wniosków o emeryturę, w tym 120 tys. osób chce skorzystać z nowej ustawy, obniżającej wiek przejścia - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Z początkiem października w życie wejdą przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Wnioski o przejście na emeryturę według nowych zasad można składać od 1 września.

Koszty obniżenia wieku emerytalnego

Prezes ZUS, pytana przez dziennikarzy o koszt wprowadzenia nowej ustawy emerytalnej odpowiedziała, że "koszty ustawy wiekowej za lata 2017-2021 to ok. 54 mld zł". - Koszty, które są przewidziane na wypłaty w tym roku to ok. 805 mln zł. W przyszłym roku i w kolejnych będą one zdecydowanie wyższe - dodała.

Prof. Uścińska przypomniała też, że od 1 września do ZUS wpłynęło 160 tys. wniosków o emeryturę, w tym 120 tys. osób chce skorzystać z nowej ustawy, obniżającej wiek przejścia. Jak dodała, z tygodnia na tydzień urząd obserwuje tendencję malejącą w składaniu wniosków.

- W ramach szczegółowego harmonogramu przygotowania się do stosowania ustawy wykonaliśmy analizy wstecz, jak to było w poprzednich latach, kiedy wchodziła taka ustawa, która zmieniała coś istotnego w prawie i wysokości emerytury. Ustaliliśmy, że około 82 proc. osób podejmuje decyzję i korzysta z nowych uprawnień - powiedziała prof. Uścińska podczas konferencji w Szczecinie.

- Przyjęliśmy, że skoro mamy prawie 415 tysięcy osób, które spełnią warunki, to około 331 tysięcy podejmie teraz decyzję o przejściu na emeryturę. Spodziewamy się nawet, że będzie tych osób mniej, pomimo że dziś już złożyło te wniosków 120 tysięcy osób - wyjaśniła.

Bez ubezpieczenia

Jak podkreśliła prezes ZUS, "spośród 331 tys. osób ok. 40 proc., to osoby, które w tej chwili nie są ubezpieczone, czyli takie, które miały przerwę w pracy lub były bezrobotne".

- Osoby te na pewno składały wnioski w pierwszych dniach. Teraz są zarejestrowane, a ustalenie ich praw do świadczeń będzie trochę trwało - zaznaczyła.

Prof. Uścińska podkreśliła, że "największą słabością jest brak ustalenia kapitału początkowego przez osoby składające wniosek o emeryturę". "

- Ustaliliśmy, że przeszło 90 tysięcy osób nie ma kapitału początkowego czyli tej części emerytury, do której nabyliśmy prawo przed 1 stycznia 1999 roku. ZUS jej nie ustali z urzędu, ale na nasz wniosek. To powoduje, że proces wyliczenia emerytury może być wydłużony - wyjaśniła prezes ZUS.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości