Obligacje 500 plus. Tylko dla chętnych

Pieniądze

Shutterstockrodzina-16.jpg

Banki dobrze się spisały w programie 500 plus, ale ministerstwo na razie nie planuje rozszerzać współpracy i wypłacać część pieniędzy w formie obligacji. Ewentualne zmiany mogą być po wrześniu 2017 roku - zapowiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Ministerstwo Finansów ma plan wyemitowania obligacji skierowanych do osób, które chciałyby zaoszczędzić pieniądze, otrzymane z programu 500 plus. Mają być wyżej oprocentowane niż inne obligacje. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed wykluczył obecnie możliwość wypłacania świadczeń w formie obligacji.

- Na dziś, jeśli chodzi o wypłatę, to nie ma żadnych prac - powiedział na konferencji w Gdańsku.Jak dodał, takie propozycje pojawiają się bardziej ze strony banków w debacie publicznej.

Przegląd 500 plus

Zasady wypłacania środków z programu Rodzina 500+ określa ustawa, która nie przewiduje możliwości wypłaty środków w formie obligacji.

- W ustawie mamy zapisane, że pierwszy jej przegląd będzie do końca września przyszłego roku i to jest ten moment, gdzie będziemy chcieli odnieść się do różnych postulatów, bo to też jest jeden z takich postulatów - tłumaczył wiceminister Szwed.

Podkreśli że ewentualne korekty ustawy będą dokonane po wrześniu 2017 roku. Wiceminister przyznał, że resort jest bardzo zadowolony, że udało się wdrożyć możliwość składania wniosków o świadczenie 500 plus przez systemy bankowe. Do tej pory w takiej formie zostało złożonych pół miliona wniosków - poinformował. Zapewnił jednocześnie, że „nie ma problemów z realizacją Programu 500 plus".

- Są zapewnione środki budżetowe zarówno w tegorocznym budżecie, następnym budżecie i w każdym budżecie, gdzie PiS będzie miało na to wpływ - oświadczył.

Tylko dla rodzin

Specjalne, wysoko oprocentowane obligacje, mają dać możliwość długoterminowego oszczędzania. Ministerstwo finansów chce zachęcać do lokowania nadwyżek finansowych te rodziny, które nie wykorzystują wszystkich, otrzymanych z programu 500 plus pieniędzy na bieżące wydatki. - W związku z tym dla beneficjentów programu 500 plus MF planuje jesienią wprowadzić na rynek specjalne obligacje, których oprocentowanie będzie nieco korzystniejsze, niż innych serii obligacji detalicznych - poinformował resort. Prezes Giełdy Papierów Wartościowych Małgorzata Zaleska zaproponowała niedawno, by część pieniędzy w ramach programu 500 plus, np. 100 zł, wypłacać w formie obligacji. Jej zdaniem odłożone pieniądze mogłyby sfinansować, np. edukację dziecka, ale w razie potrzeby rodzice mogliby te obligacje upłynnić.

Zobacz materiał TVN24 na temat wypłat w programie 500 plus

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: