Minister zapowiada "reset" w podatkach. Bogatsi mają płacić więcej

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Kościński o zmianach podatkowych: będzie resetPolskie Radio
wideo 2/6
koscinskipr

Będzie taki troszeczkę reset - powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, odnosząc się do zmian podatkowych w ramach Nowego Ładu. Dodał, że "w Polsce mamy tak ustawiony system, że zarabiający mniej płacą procentowo więcej podatków niż bogatsi". Według zapowiedzi szefa resortu, dzięki wprowadzonym zmianom podatki mają stać się bardziej sprawiedliwie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Szef resortu finansów pytany był we wtorek na antenie radiowej Jedynki o zmiany w ramach Nowego Ładu. Kościński wskazał, że Polski Nowy Ład nie dotyczy tylko podatków, ale jest to "całościowy instrument", który ma pobudzić gospodarkę.

Ma być bardziej sprawiedliwie

- Nasza strategia nie (polega na tym -red.), by podnosić podatki, bo jest to sprzeczne z tym co chcemy zrobić - powiedział. Wyjaśnił, że celem jest, by konsumenci mieli jak najwięcej pieniędzy w kieszeni, żeby mogli wydawać. Zaznaczył, że zmiana w podatkach będzie szła w kierunku tego, by były bardziej sprawiedliwe.

- W Polsce mamy tak ustawiony system, że procentowo ci, co mniej zarabiają, płacą więcej podatków niż ci bogatsi. Tutaj będzie taki troszeczkę reset - zapowiedział. Chodzi o to, jak mówił, by mniej zarabiający "płacili mniej podatku procentowo, a ci, co więcej zarabiają, to będą procentowo więcej płacić" - wskazał.

Kościński powiedział, że założenia Polskiego Nowego Ładu premier Mateusz Morawiecki ogłosi za kilka tygodni.

Kościński zwrócił uwagę, że jedną z najlepszych miar tego, co się naprawdę dzieje i co się będzie działo w gospodarce, jest giełda. - Wierzę w to, że inwestorzy wierzą, że Polska będzie przechodziła przez pandemię, tę III falę względnie suchą nogą - wskazał.

Minister zaznaczył, że w ostatnim roku polska gospodarka była bardzo odporna. - Na samym początku myśleliśmy, że recesja wyniesie 4,7 proc. w 2020 r, a w końcu było to 2,7 proc., więc dużo lepiej niż większość krajów w Europie - przypomniał. Dodał, że rósł eksport i wskaźnik PMI.

Kościński zwrócił uwagę, że według szacunków KE nasza gospodarka będzie w latach 2020-2022 średnio rosła 1,8 proc., a unijna będzie średnio rosła o 0,4 proc.

Szef resortu finansów dodał, że polscy przedsiębiorcy bardzo szybko adaptowali się do sytuacji. - Mamy w Polsce przeważnie mniejsze i średnie firmy, a kraje Zachodu bardzo duże firmy. Mniejsze są znacznie bardziej zwinne, mogą szybko zmienić profil – stwierdził.

Nowy Ład

W połowie marca PiS zaprezentował 10 głównych haseł nowego ładu. Zgodnie z zapowiedzią są to: plan na zdrowie, uczciwa praca – godna płaca, dekada rozwoju, rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, dobry klimat dla firm, czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025 i złota jesień życia.

Nowy Ład - 10 hasełYouTube

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP