Elastyczniej, bez konkursów. Prezesi agencji rolnych i KRUS z nadania ministra

Pieniądze

Shutterstock2cc5d94c-992e-41c3-b7c7-15a0fd37962f

Prezesi agencji rolnych, inspekcji i KRUS będą powoływani przez premiera na wniosek ministra rolnictwa, a nie jak dotychczas w drodze konkursu - zakłada znowelizowana ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, którą w czwartek podpisał prezydent Andrzej Duda.

O podpisaniu ustawy poinformowała w czwartek na konferencji prasowej szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. Poselski projekt nowelizacji (PiS) został uchwalony przez Sejm 22 grudnia br. Senat nie wniósł poprawek. Według nowelizacji, szefowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Agencji Rynku Rolnego (ARR), Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), Inspekcji Weterynaryjnej (IW) będą powoływani i odwoływani przez premiera na wniosek ministra rolnictwa, a nie jak dotychczas w drodze konkursu. Wiceprezesów wyznaczać ma natomiast szef resortu rolnictwa.

Elastyczniej, bez konkursów

Jak napisano w uzasadnieniu "projektowane zmiany mają na celu uelastycznienie powoływania i odwoływania" szefów kilku urzędów administracji centralnej (...) W wyniku przyjęcia projektowanych zmian obsadzanie wyżej wymienionych stanowisk będzie się odbywało bez przeprowadzania otwartego i konkurencyjnego naboru". W pierwszych dniach rządów PiS zostali zdymisjonowali prezesi ARR, ARiMR, KRUS oraz ANR. Nowi szefowie tych instytucji mają pełnić obowiązki do czasu powołania prezesa. Nowela ma wejść w życie z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock