Pieniądze

Niższe składki od nowego roku? ZUS wydał oświadczenie

Pieniądze

Nowe formularze ZUS od kwietnia w całej Polsce
Nowe formularze ZUS od kwietnia w całej Polscetvn24
wideo 2/4

Przedsiębiorcy mogliby już od stycznia 2018 roku płacić mniejsze składki na ubezpieczenia społeczne - wynika z zapowiedzi wicepremiera. Jednak według doniesień medialnych, te plany ministra Mateusza Morawieckiego nie mogą być zrealizowane, ponieważ Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest na to gotowy. ZUS opublikował w tej sprawie komunikat na swojej stronie.

"Gazeta Wyborcza" napisała w środę, że minister rozwoju, wicepremier Mateusz Morawiecki od kilku miesięcy zapewniał, że ułatwi życie polskim przedsiębiorcom - dzięki ustawie, zmniejszającej składki na ZUS. Obecnie każdy, kto prowadzi firmę, płaci jednakową, stałą składkę - 1172 zł, w tym ok. 300 zł to składka zdrowotna, niezależnie od tego, czy zarabiamy 100 tys. zł czy 1 tys. zł.

"GW" dotarła do listu ZUS do resortu rozwoju, w którym Zakład podkreśla, że data zaproponowana przez ministerstwo jest nierealna, bo ZUS musi dostosować do zmian swój system informatyczny.

Dziewięć miesięcy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnosząc się do "doniesień medialnych" poinformował w piątek, że każda zmiana legislacyjna wymagająca modyfikacji w systemie informatycznym związana jest z koniecznością przeprowadzenia przetargu i zachowania zgodnych z prawem terminów. A te są dość długie. W dodatku "postępowanie w tym zakresie może zostać uruchomione dopiero po uchwaleniu stosownych przepisów".

"Rozwój systemu informatycznego ZUS jest obecnie realizowany na podstawie umowy ramowej zawartej z trzema wykonawcami. Dla każdej modyfikacji systemu wymagane jest przeprowadzenie odrębnej procedury przetargowej w ramach postępowania o zamówienie publiczne oraz podpisanie umowy wykonawczej. Z uwagi na szeroki zakres zmian oraz obowiązujące w Zakładzie standardy w zakresie wytwarzania oprogramowania wprowadzenie zmian w systemie informatycznym ZUS wymaga około 9-cio miesięcznego okresu realizacji nowych zadań" - czytamy w komunikacie.

Zakład tłumaczy, że na podstawie zawartych umów związany jest procedurą realizacji zmian na podstawie zawartej umowy ramowej z wykonawcami oraz przyjętych i stosowanych standardów wytwarzania oprogramowania.

"ZUS, jako instytucja realizująca przepisy prawa ma obowiązek przestrzegać go także w tym zakresie" - informuje w komunikacie.

Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Pozostałe wiadomości