Pieniądze

Rosyjski gigant traci. Przez niskie ceny ropy

Pieniądze

rosneft.comRosyjski gigant naftowy Rosnieft zanotował gwałtowny spadek zysków z powodu niższych cen ropy

Rosyjski gigant naftowy Rosnieft zanotował gwałtowny spadek zysków z powodu niższych cen ropy - wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez spółkę. Zysk netto w II kwartale br. wyniósł 2 mld dol. i był niższy o 22 proc. w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku.

Pomimo spadku, wyniki były jednak lepsze, niż spodziewali się analitycy.

Dodatkowo, mimo gwałtownym spadku cen ropy naftowej na światowych rynkach, firma utrzymała poziom produkcji w ciągu kwartału. Nadal produkuje średnio 5,2 mln baryłek surowca dziennie, czyli o 2 proc. więcej niż przed rokiem.

Przychody ze sprzedaży wyniosły natomiast 25,2 mld dol. i wzrosły o 1,9 w proc. w porównaniu do I kwartału 2015 roku.

Utrzymanie produkcji

Należy bowiem pamiętać, że w II kwartale ubiegłego roku, cena ropy przekraczała 100 dol. za baryłkę, podczas gdy obecnie spadła poniżej 50 dol.

To boleśnie odbiło się na wynikach finansowych Rosnieftu, który sprzedaje ropę w dolarach.

Jak poinformowała spółka, pierwsze sześć miesięcy tego roku "charakteryzuje duża zmienność cen ropy i kursu walutowego, wzrost opłat transportowych i obciążeń podatkowych, a także wysokie koszty odsetek wynikające ze zmiany stóp oprocentowania".

Inne wyniki

Także w sierpniu swoje wyniki finansowe zaprezentował Gazprom oraz Basznieft. II kwartał okazał się dla nich wyjątkowo udany, bowiem firmy naftowe zanotowały zyski. Sprzyjał temu słaby rubel, który czyni je obecnie jednymi z najbardziej dochodowych spółek świata.

Nie wszędzie jest jednak tak dobrze.

Podobnie jak w przypadku Rosnieftu, w II kwartale spadły przychody spółki Lukoil, drugiego największego krajowego producenta ropy. W porównaniu do ubiegłego roku zniżkowały o 26 proc. do 28,1 mld dol. W przypadku zysku netto, spadek był jeszcze większy i wyniósł 58 proc. do 1 mld dol.

Lukoil z wyraźnymi stratamiTVN24 BiS

Autor: mb//gry / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: rosneft.com

Raporty: