Bayer chce dać miliardy za chemicznego giganta. Rekordowa propozycja

ShutterstockMonsanto produkuje m.in. zmodyfikowany genetycznie materiał siewny

Niemiecki koncern chemiczny i farmaceutyczny Bayer podniósł ofertę przejęcia międzynarodowego koncernu biotechnologicznego Monsanto do 65 mld dolarów. Gdyby doszło do zakupu, byłoby to największe przejęcie tego roku.

Jednocześnie Bayer poinformował, że rozmowy z Monsanto są zaawansowane, ale ostrzegł, że nie ma żadnych gwarancji na finalizację transakcji. Pierwsza oferta złożona przez niemiecki koncern w maju została odrzucona przez Amerykanów, bo jak tłumaczyli była ona "niewystarczająca". Opiewała wówczas na 62 mld dolarów.

Dlatego teraz Bayer podniósł swoją ofertę do 65 mld dolarów, czyli 127,50 dolarów za akcję.

Największy koncern

W wyniku połączenia firmy Bayer oraz Monsanto stworzyłyby największe na świecie przedsiębiorstwo w dziedzinie materiału siewnego, ochrony roślin i lidera rynku w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji.

Monsanto z centralą w Saint Louis w stanie Missouri produkuje m.in. herbicydy oraz zmodyfikowany genetycznie materiał siewny.

Rolnicy wyrazili obawy, że takie połączenie może doprowadzić do ograniczenia liczby produktów na rynku i wzrostu cen. Źródła Reutera twierdzą, że choć obie firmy były bliskie do osiągnięcia porozumienia w sprawie ceny, to do ustalenia pozostaje jeszcze strategia, w jaki sposób radzić sobie z potencjalnymi przeszkodami prawnymi.

Podwyższona oferta zbiega się w czasie z inną fuzją w sektorze rolnym. Konkurenci Dow Chemical, DuPont i Syngenta ogłosili bowiem niedawno połączenie, choć do finalizacji transakcji potrzeba jeszcze zgód organów regulacyjnych.

Monsanto krytykowane

Działalność Monsanto wywołuje protesty na całym świecie. Pod koniec maja br. manifestacje odbyły się m.in. we Francji, Holandii, Chinach, Kanadzie, czy Stanach Zjednoczonych.

Koncern jest krytykowany za swe zmodyfikowane genetycznie produkty. Kontrowersje wywołuje też preparat glifosat stosowany w herbicydzie Roundup, który jest flagowym produktem Monsanto.

Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 o skutkach suszy (30.06.2016):

Autor: mb/gry / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości