Niedziele handlowe w październiku. Kiedy zrobimy zakupy?

[object Object]
Rok od wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. Kto zyskał, kto stracił?Fakty TVN
wideo 2/4

W które niedziele w październiku sklepy będą czynne - to pytanie zadaje sobie wielu Polaków. Handel będzie możliwy tylko w jedną niedziele w tym miesiącu - 27 października.

Oznacza to, że w niedziele 6, 13 i 20 października obowiązywać będzie zakaz handlu.

Przypomnijmy, że do końca roku zostało tylko pięć handlowych niedziel, z czego trzy w grudniu: 27 października, 24 listopada, 15 grudnia, 22 grudnia oraz 29 grudnia.

Święta w 2019 z zamkniętymi sklepami

W tym roku zostało jeszcze kilka dni, oprócz niektórych niedziel, podczas których obowiązywać będzie zakaz handlu. Chodzi o:

- Wszystkich Świętych (1 listopada - piątek), - Święto Niepodległości (11 listopada - poniedziałek), - Boże Narodzenie (25-26 grudnia - środa i czwartek).

Dodajmy, że w wigilię Bożego Narodzenia (wtorek) handel będzie możliwy do godz. 14.00.

Zakaz handlu

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Początkowo sklepy były otwarte - co do zasady - w dwie niedziele w miesiącu, pierwszą i ostatnią.

W 2019 roku handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Sklepy były również czynne w niedzielę przed Wielkanocą.

2020 rok i wyłączenia

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Raporty

W opublikowanym w sierpniu raporcie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przekonuje, że nie ma konieczności wprowadzania zmian w ustawie dotyczącej niedzielnego zakazu handlu.

Jak dodano, w sektorze handlu detalicznego rok 2018 był najlepszy od blisko 10 lat pod względem wartości sprzedaży. Sytuacja mniejszych placówek jest wprawdzie coraz trudniejsza, jednak wynika to z trendów obserwowanych w Polsce od dwudziestu lat. Chodzi m.in. o ekspansję dyskontów i spadek liczby ludności na terenach wiejskich.

Firma analityczna Retail Institute przedstawiła po kilku dniach swój raport, w którym skrytykowała spostrzeżenia MPiT. Brak szerokiego spojrzenia na handel, nieuwzględnienie analiz i głosu organizacji branżowych - to tylko niektóre z zarzutów pod adresem przygotowanego przez resort raportu o skutkach ograniczenia handlu w niedziele.

Według Biura Analiz Sejmowych, przywrócenie handlu we wszystkie niedziele poprawi wyniki przede wszystkim placówek w dużych centrach handlowych, pogorszy się natomiast sytuacja małych sklepów rodzinnych. W ten sposób BAS oceniło w pod koniec marca projekt Nowoczesnej. Parlamentarzyści tego ugrupowania zaproponowali, by zlikwidować zakaz handlu, a jednocześnie zapewnić dwie wolne niedziele w miesiącu wszystkim pracownikom placówek handlowych.

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości