Pieniądze

"Życie" polskich banknotów wydłuża się. Króluje jeden nominał

Pieniądze

Banknot 500 złotych już w obiegu
Banknot 500 złotych już w obiegu
wideo 2/4

Banknot w Polsce zużywa się średnio po 352 dniach, zanim z powrotem trafi do Narodowego Banku Polskiego - wynika z informacji NBP za czwarty kwartał 2017 roku. Prawie 2 miliardy banknotów jest w obiegu, z czego najwięcej o nominale 100 złotych.

Zgodnie z danymi banku centralnego w pierwszym kwartale tego roku było to 333 dni, w drugim - 341 dni, a w trzecim - 348 dni.

Banknoty w obiegu

Jak podał NBP w obiegu najwięcej, bo ponad 1,2 mld sztuk, jest 100-złotówek, a najmniej banknotów o nominale 500 zł, które do obiegu weszły w lutym ubiegłego roku. Na koniec czwartego kwartału 2017 roku było ich 7,2 mln sztuk. Z zestawienia przygotowanego przez NBP wynika też, że na koniec grudnia ubiegłego roku wszystkich pozostających w obiegu banknotów było prawie 2 mld sztuk, a ich wartość wyniosła prawie 194 mld zł. Dla porównania dziesięć lat temu, czyli pod koniec 2007 roku, banknotów w obiegu było łącznie ponad 974 mln, a ich wartość wynosiła 83,4 mld zł. Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim z 29 sierpnia 1997 r. NBP przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pienię­żnych Rzeczypospolitej Polskiej. Znakami pieniężnymi, emitowanymi przez NBP, są banknoty i monety. Jak informuje NBP, zużyte lub uszkodzone banknoty i monety można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości