Nowy banknot 500 zł trafi w lutym do obiegu

Pieniądze

NBP zaprezentował w czerwcu nowy banknot o nominale 500 złotych

Narodowy Bank Polski zgodnie z harmonogramem kontynuuje prace nad wprowadzeniem do obiegu banknotu 500 zł - poinformował tvn24bis.pl NBP. Bank zapewnia, że nowy banknot trafi do obiegu 10 lutego.

Zastrzeżenia do wprowadzenia do obiegu nowego banknotu ma resort rozwoju. Jak informował portal tvn24bis.pl, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Tadeusz Kościński wysłał pismo do prezesa NBP Adama Glapińskiego, w którym prosił o ponowne rozważenie zasadności wprowadzenia do powszechnego użytku banknotu 500 zł.

"Narodowy Bank Polski pozostaje w bieżącym kontakcie z organami władzy wykonawczej. Dotyczy to także wymiany korespondencji i przekazywania informacji" - poinformowało nas biuro prasowe NBP.

Nowy banknot 500 zł

Jak wyjaśnia NBP w korespondencji z tvn24bis.pl, "decyzja o rozpoczęciu prac nad banknotem o nominale 500 zł została poprzedzona szczegółowymi analizami dotyczącymi m.in. struktury wykorzystania poszczególnych nominałów banknotów w obrocie gotówkowym w Polsce i zapotrzebowania na poszczególne nominały".

Dane NBP wskazują np. na wzrost zainteresowania w społeczeństwie wysokimi nominałami. Blisko 63 proc. wszystkich polskich banknotów pozostających w obiegu gotówkowym stanowi banknot o nominale 100 zł. Drugim ilościowo (ponad 13 proc.) pozostaje banknot o nominale 200 zł. NBP prognozuje wzrost tej tendencji.

Nominał 500 zł jest kontynuacją serii „Władcy polscy”, która zakłada chronologiczną sekwencję postaci władców na kolejnych nominałach. Na banknocie 500 zł znajdzie się wizerunek Jana III Sobieskiego. Wprowadzenie banknotu do obiegu planowane jest na 10 lutego 2017 r.

W 2017 roku będzie banknot 500 złotych:

NBP zaprezentował nowy banknot tvn24bis.pl

Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl