Coraz chętniej płacimy kartą i rzadziej korzystamy z bankomatu

ShutterstockW Polsce wzrosła liczba kart płatniczych, także tych z funkcją zbliżeniową

W Polsce wzrosła liczba kart płatniczych, także tych z funkcją zbliżeniową, oraz transakcji z ich użyciem. Mniej było transakcji w bankomatach, ale wyższa była ich wartość. Narodowy Bank Polski opublikował raport "Informacja o kartach płatniczych III kwartał 2016 r. ".

Na koniec września 2016 r. znajdowało się na rynku polskim 36,3 mln kart płatniczych, to jest o 1,5 proc. więcej niż w czerwcu 2016 r. Łączna liczba kart debetowych wyniosła 27,9 mln sztuk, a kart kredytowych - 5,86 mln sztuk - poinformował NBP w raporcie.

Więcej kart zbliżeniowych

Zgodnie z dokumentem w omawianym okresie odnotowano dalszy wzrost liczby kart z funkcją płatności zbliżeniowych. Na koniec września 2016 roku było ich 28,8 mln szt. Udział kart płatniczych z funkcją zbliżeniową osiągnął rekordowo wysoki poziom 79,3 proc. Nieznacznie wzrosła liczba transakcji przeprowadzonych przy użyciu kart płatniczych. "Po raz kolejny, odnotowano ponad 1 miliard transakcji na przestrzeni kwartału (podobnie jak w kwartale poprzednim). Przeprowadzone przy użyciu kart transakcje łącznie stanowiły wartość 151,2 mld zł, czyli o 4,3 mld zł więcej niż w II kwartale 2016 r." - napisano. Bank centralny podał, że w III kwartale 2016 r. wartość pojedynczej transakcji dokonanej przy użyciu karty płatniczej wyniosła ok. 149 zł, czyli była wyższa niż w poprzednim kwartale (145 zł). Karta płatnicza posłużyła na przestrzeni kwartału do realizacji średnio 28 transakcji - zarówno gotówkowych, jak i bezgotówkowych (analogicznie jak w poprzednim kwartale).

Transakcje bezgotówkowe

"Według danych z banków, w III kwartale 2016 r. przy użyciu kart przeprowadzono 818 mln transakcji bezgotówkowych, co w porównaniu do poprzedniego kwartału stanowiło wzrost o 0,7 proc." - podano w raporcie. Wskazano w nim, że w III kwartale ub.r. transakcje bezgotówkowe stanowiły 80,7 proc. łącznej liczby transakcji kartami; pozostałe 19,3 proc. to transakcje gotówkowe, czyli wypłaty z bankomatów, kas banku lub wypłaty sklepowe, tj. cash back. Wartość transakcji bezgotówkowych wyniosła 55,9 mld zł. Obliczono, że karta płatnicza została wykorzystana do realizacji płatności bezgotówkowych średnio 23 razy, a pojedyncza płatność bezgotówkowa wynosiła średnio 68 zł (w poprzednim kwartale 67 zł).

Więcej terminali zbliżeniowych

Z raportu wynika, że rozwój rynku akceptacji następuje także pod względem przystosowania do korzystania przez klientów z płatności zbliżeniowych.

Wskaźnik nasycenia rynku w terminale zbliżeniowe w Polsce przekroczył 90 proc.

"Liczba transakcji dokonanych w Internecie z wykorzystaniem karty płatniczej wyniosła 9,8 mln transakcji, czyli o 469 tys. więcej niż w poprzednim kwartale (wzrost o 5 proc.). Wartość łączna transakcji wyniosła 2,3 mld zł, czyli więcej o 386 mln zł niż w poprzednim kwartale (wzrost o 20 proc.). Średnia wartość transakcji przeprowadzonej w Internecie w porównaniu do poprzedniego kwartału zwiększyła się z 202 do 232 zł" - poinformowano.

Rzadziej wypłacamy, ale wyższe kwoty

Zgodnie z dokumentem na koniec września 2016 r. w Polsce były 22 tys. 504 bankomaty. Średnio dziennie dokonywano w bankomacie 88 transakcji (w poprzednim kwartale 90). Na przestrzeni III kwartału 2016 r. liczba wypłat w bankomatach wyniosła 183 mln, czyli mniej o 837 tys. niż w poprzednim kwartale (spadek o 0,5 proc.). Wartość wypłat gotówki w bankomatach wyniosła łącznie 82 mld zł, czyli więcej o 4 mld zł niż w poprzednim kwartale (wzrost o 5 proc.). W rezultacie zmniejszenia łącznej liczby transakcji, przy równoczesnym wzroście ich wartości, odnotowano wzrost średniej wartości realizowanych wypłat. "I tak, w III kwartale br. średnia wypłata gotówki dokonana w bankomacie przy użyciu karty płatniczej wyniosła 447 zł (w poprzednim kwartale wyniosła 423 zł)" - zaznaczył NBP. Zauważono ponadto, że wzrosła liczba placówek, w których klienci mogą dokonać wypłat sklepowych (cash back). Na koniec września 2016 r. było ich 106,3 tys., czyli o 2,4 tys. więcej niż w czerwcu 2016 roku.

Zobacz: PZU i Państwowy Fundusz Rozwoju kupią bank Pekao S.A. za ponad 10 miliardów złotych (Film z 08.12.2016)

08.12.2016  PZU i Państwowy Fundusz Rozwoju kupią bank Pekao S.A. za ponad 10 miliardów złotych
08.12.2016 PZU i Państwowy Fundusz Rozwoju kupią bank Pekao S.A. za ponad 10 miliardów złotychFakty TVN

Autor: azb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości