NBP uspokaja: polski sektor bankowy jest odporny na zmienność kursu walutowego

Pieniądze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i ŚwiatSektor bankowy jest odporny

Polski sektor bankowy jest stabilny i odporny na szoki zewnętrzne, w tym na zmienność kursu walutowego - poinformował w czwartek Narodowy Bank Polski. Szwajcarski bank centralny (SNB) ogłosił dzisiaj, że przestaje bronić swojej waluty i uwalnia jej kurs. Decyzja ta wywołała panikę na rynkach, a kurs CHF/PLN w ciągu dnia wspiął się w ciągu dnia do nawet powyżej 5 zł.

Narodowy Bank Polski poinformował, że uważnie obserwuje i analizuje sytuację na rynku walutowym.

Nie ma związku

"Znaczące wzmocnienie franka szwajcarskiego wobec złotego nie ma związku z sytuacją gospodarczą i fundamentami makroekonomicznymi Polski. Jest ono spowodowane decyzją Narodowego Banku Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka w stosunku do euro" - czytamy w komunikacie NBP.

- Polski sektor bankowy jest stabilny i jest odporny na tego rodzaju szoki - powiedziała w TVN24 Biznes i Świat Małgorzata Zaleska, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego. Jak przyznała, "dla części kredytobiorców może to oznaczać wyższą ratę". Dodała jednak, że "na dziś nie należy przesądzać na ile ta rata będzie wyższa".

Profesor Zaleska oceniła, że rynek walutowy "szuka nowego punktu równowagi, bo przez ostatni okres byliśmy przyzwyczajeni do pewnego kursu". Pytana o to, czy banki mogą zażądać od kredytobiorców dodatkowych zabezpieczeń dla kredytów w CHF, przedstawicielka Zarządu NBP odpowiedziała, że "banki powinny przede wszystkim obserwować dłuższą perspektywę i nie powinno się podejmować decyzji tylko z punktu widzenia dzisiejszych wydarzeń".

Zaleska zwróciła uwagę, że już w przeszłości dochodziło do dużych wahań kursów walut i banki nie reagowały wtedy nerwowo. - To, że kredytobiorca nie spłaci kredytu też będzie wpływało na sytuację banku, także pamiętajmy, że nie jest celem banku realizacja zabezpieczenia, to w pewnym sensie jest ostateczność - podkreśliła profesor.

Zaskoczenie

Szokująca decyzja banku centralnego Szwajcarii zaskoczyła rynki. SNB ogłosił, że przestaje bronić kursu franka wobec euro i obniżył główną stopę procentową do -0,75 proc.

Umocnienie się franka szwajcarskiego obserwowane jest wobec wszystkich głównych walut. "Fluktuacje kursu złotego w stosunku do euro nie odbiegają od obserwowanych w ostatnim czasie" - poinformował NBP.

Frank szwajcarski przez chwilę w czwartek kosztował nawet ponad 5 zł. Po godz. 15:30 kurs wynosił ok. 4,20 zł za franka. Decyzja szwajcarskiego banku centralnego uderzy w polskich kredytobiorców zadłużonych we frankach szwajcarskich. Raty ok. 700 tys. osób ostro pójdą w górę.

NBP: Polski sektor bankowy jest stabilny i odpornyTVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL,mn / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: