NBP uczci pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Zobacz nowe monety

Pieniądze

NBPNBP uczci pamięć Żołnierzy Niezłomnych

W najbliższy poniedziałek Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu pierwsze dwie srebrne monety kolekcjonerskie z serii upamiętniającej powojenne podziemie antykomunistyczne - Żołnierzy Niezłomnych oraz Danutę Siedzikównę "Inkę" - poinformowano w piątkowym komunikacie.

Przypomniano, że mianem "Żołnierze Niezłomni" określa się zbrojne powojenne podziemie niepodległościowe. Po roku 1944 o wolną Polskę walczyło około 200 tys. osób, 20 tys. z nich zginęło. Ostatni - 21 października 1963 r.

- W ramach serii "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni" zostaną upamiętnieni żołnierze, którzy z odwagą, męstwem i poświęceniem przeciwstawili się sowieckiemu terrorowi. Emisja monet to wyraz szacunku oraz uznania dla walczących o niepodległą Rzeczpospolitą w trudnych powojennych czasach. Dla tych, którzy z próby wyszli zwycięsko - "Zachowali się jak trzeba" - napisał we wstępie do folderu prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Ceny monet

Rewers inaugurującej serię monety przedstawia grupę żołnierzy na tle drzew, biało-czerwoną flagę z umieszczoną na niej kotwicą - symbolem Polski Walczącej oraz napis "Zachowali się jak trzeba".

Na rewersie drugiej monety znajduje się wizerunek Danuty Siedzikówny "Inki" oraz identyczny jak na poprzedniej monecie napis wraz z flagą. Awers monet przedstawia rozerwane więzienne kraty oraz wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.

Obie monety zaprojektowała Dobrochna Surajewska.

Monety, w nakładzie do 17 tys. sztuk, będą dostępne w cenie 120 zł w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Kolejna emisja

W ramach serii w tym roku, oprócz monety inaugurującej - przedstawiającej Żołnierzy Niezłomnych, Narodowy Bank Polski uczci również Danutę Siedzikównę "Inkę", Witolda Pileckiego "Witolda", Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" oraz Henryka Glapińskiego "Klingę".

Kolejna emisja wartości kolekcjonerskich planowana jest na 24 kwietnia - wówczas Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę o nominale 10 zł upamiętniającą Mikołaja Kopernika. To pierwsza moneta z serii "Wielcy polscy ekonomiści".

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: NBP