Pieniądze

NBP podał wartość wszystkich banknotów w obiegu w Polsce

Pieniądze

Pieniądze w podróży. Na co wystarczy 50 złotych?
Pieniądze w podróży. Na co wystarczy 50 złotych?tvn24bis
wideo 2/3

W obiegu najwięcej, bo niemal 1,3 miliarda sztuk, jest banknotów o nominale 100 złotych - wynika z informacji Narodowego Banku Polskiego centralnego za drugi kwartał 2018 roku. Najmniej jest zaś banknotów o nominale 500 złotych, które do obiegu weszły w lutym ubiegłego roku. Na koniec drugiego kwartału było ich 10,6 miliona sztuk.

Z zestawienia przygotowanego przez NBP wynika też, że na koniec czerwca tego roku wszystkich pozostających w obiegu banknotów było 2,04 mld sztuk, a ich wartość wyniosła prawie 202,8 mld zł.

Dla porównania dziesięć lat temu, czyli w drugim kwartale 2008 roku, banknotów w obiegu było łącznie 1,03 mld, a ich wartość wynosiła 88,2 mld zł.

Dodatkowo, jak wynika z informacji banku centralnego, banknot w Polsce zużywa się średnio po 368 dniach zanim z powrotem trafi do Narodowego Banku Polskiego.

W pierwszym kwartale tego roku było to 358 dni, a w czwartym kwartale ubiegłego roku - 352 dni.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim z 29 sierpnia 1997 roku, NBP przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pienię­żnych Rzeczypospolitej Polskiej. Znakami pieniężnymi, emitowanymi przez NBP, są banknoty i monety.

Jak informuje NBP, zużyte lub uszkodzone banknoty i monety można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

Autor: mb/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości