Pieniądze

Nowa polska moneta trafi do powszechnego obiegu

Pieniądze

ShutterstockSprzedawcy w sklepach i punktach usługowych mają obowiązek przyjąć pieniądze, mimo iż różnią się one wyglądem od klasycznych emitowanych monet

Już jutro, 3 listopada, do obiegu wejdzie nowa moneta. Narodowy Bank Polski wprowadza okolicznościową pięciozłotówkę, przedstawiającą Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Sprzedawcy w sklepach i punktach usługowych mają obowiązek przyjąć pieniądze, mimo iż różnią się one wyglądem od klasycznych monet.

W czwartek 3 listopada do obiegu wejdzie nowa moneta. Narodowy Bank Polski wyemitował kolekcjonerską serię pięciozłotówek z serii "Odkryj Polskę". Ma ona reprezentować Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Nowa pięciozłotówkaNBP

Okolicznościowy rewers jest kolejnym, który znajdzie się w powszechnym obiegu gotówkowym.

NBP przygotował 1,2 mln sztuk nowych monet. Będzie je można nabyć w oddziałach okręgowych NBP po cenie nominalnej. Podobnie jak każda moneta z serii kolekcjonerskiej ma funkcję środka płatniczego. Sprzedawcy w sklepach i punktach usługowych mają obowiązek przyjąć pieniądze, mimo iż różnią się one wyglądem od klasycznych emitowanych monet.

NBP planuje już kolejną serię nawiązującą do historii Polski. 8 listopada do obiegu wejdzie srebrna moneta o nominale 10 zł oraz złota o nominale 100 zł, nawiązująca do postaci Józefa Hallera.

W czerwcu NBP zaprezentował nowy banknot o nominale 500 złotych. Do obiegu ma wejść w lutym 2017 roku:

Autor: PMB//ms / Źródło: NBP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości