Biuro Integracji ze Strefą Euro zlikwidowane. Bank centralny wyjaśnia

Pieniądze

ShutterstockWprowadzenie europejskiej waluty w Polsce wynika ze zobowiązań zapisanych w traktacie ateńskim

Narodowy Bank Polski zlikwidował Biuro Integracji ze Strefą Euro oraz przemianował Biuro Konwergencji i Konkurencyjności na Biuro Konkurencyjności - wynika ze strony Instytutu Ekonomicznego banku centralnego.

Z zadań Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego zniknął punkt: "przygotowywanie okresowych raportów o stanie konwergencji realnej, nominalnej i strukturalnej gospodarki polskiej w kontekście przystąpienia do strefy euro".

Na pytanie Polskiej Agencji Prasowej, z czego wynikają zmiany i czy wpływają na nastawienie banku centralnego względem integracji ze strefą euro, biuro prasowe NBP odpowiedziało, że "Narodowy Bank Polski dokonuje okresowych analiz struktury organizacyjnej NBP, wprowadzając zmiany organizacyjne wynikające z bieżących potrzeb, a także służące dalszej poprawie efektywności działań banku centralnego".

Euro w Polsce

Przypomnijmy, że wprowadzenie europejskiej waluty w Polsce wynika ze zobowiązań zapisanych w traktacie ateńskim, a przyjętych w referendum w 2003 roku. Mimo jednak takiego zobowiązania nie ma określonej daty zamiany złotego na euro.

Polska w chwili obecnej posiada status państwa z derogacją, co oznacza, że jest bezterminowo wyłączona z obowiązku wypełniania części zobowiązań płynących ze stosowania unijnego prawa.

Uchylenie derogacji jest uzależnione od wypełnienia kryteriów konwergencji obejmujących kryterium: stabilności cen, fiskalne, kursu walutowego oraz stóp procentowych. Dotychczas informacje na temat wypełnienia tych kryteriów były publikowane przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro.

W październiku ubiegłego roku wicepremier Mateusz Morawiecki na konferencji banku centralnego w Warszawie powiedział, że "na tym poziomie konwergencji, w kontekście optymalnej strefy monetarnej (...) prawdopodobnie lepiej dla nas byłoby nie wchodzić do strefy euro".

- Być może, jeśli wszystko pójdzie fantastycznie, w ciągu 5-10 lat. Wciąż jesteśmy do tego zobligowani i to rozumiemy. Ale brak konwergencji wskazuje na ogromne ryzyka w kontekście tzw. optymalnej strefy monetarnej - dodał. Ocenił przy tym, że strefa euro nie jest optymalną strefą monetarną

Zobacz "Debatę Kobiet" w TVN24 BiS (20.02.2017):

Czy warto wejść do strefy euro? Wady i zalety wspólnej waluty w Debacie Kobiet TVN24 BiSTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: