Polacy zmieniają się dzięki loterii paragonowej. Będzie nagroda

Pieniądze

TVN24.plLoteria wystartowała 1 października 2015 roku

Loteria Paragonowa została przedłużona o 6 miesięcy i potrwa do 31 marca 2017 roku. Jak poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba, to efekt dużego zainteresowania loterią i pozytywnych zmian w postawach Polaków.

Do końca sierpnia br. uczestnicy loterii zarejestrowali blisko 107 milionów paragonów.

O loterii

Narodowa Loteria Paragonowa jest projektem edukacyjnym wpisującym się w program działań, które zmierzają do odbudowania wpływów podatkowych państwa, realizowany przez obecne kierownictwo Ministerstwa Finansów.

Akcja promuje postawy obywatelskie, takie jak płacenie podatków i uświadamia Polakom, że biorąc paragony wspierają uczciwy obrót gospodarczy. W loterii może wziąć udział każdy paragon fiskalny wystawiony na kwotę minimum 10 zł. Uczestnikami loterii mogą być osoby, które ukończyły 18 lat i zarejestrują paragon na www.loteriaparagonowa.gov.pl.

Loteria wystartowała 1 października 2015 roku.

Efekty

Jak wskazuje MF, już pierwsze miesiące jej trwania pokazały, że przynosi konkretne efekty.

W badaniu IPSOS z grudnia 2015 roku 58 proc. respondentów uznało, że dzięki akcji branie i wydawanie paragonów będzie czymś oczywistym i normalnym. Prawie połowa (48 proc.) wskazała, że loteria będzie miała korzystny wpływ na stan finansów publicznych. Znacząco wzrósł odsetek respondentów deklarujących, że gdy nie otrzymują paragonu zawsze o niego proszą - z 7 do 31 proc. przy zakupie towarów i z 5 do 28 proc. przy płaceniu za usługi.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika m.in., że ogólna liczba kas rejestrujących w IV kw. 2015 roku (czyli pierwszych trzech miesiącach loterii) wzrosła o prawie 15 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

W tym samym okresie w premiowanej wówczas branży (fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne) liczba kas wzrosła o 38 proc. a wielkość obrotów o jedną piątą. Wzrost deklarowanych wpływów z VAT w premiowanej branży wyniósł blisko 13 proc.

Nagrody

Do tej pory w naszej akcji edukacyjnej MF wydało już 131 cennych nagród, w tym: 10 samochodów opel astra, 3 samochody opel insignia, 64 iPady Air 2, 54 notebooki lenovo.

Zobacz materiał "Faktów" TVN o loterii paragonowej (04.10.2015):

Autor: mb//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Raporty: